ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Sukces zielonej transformacji zależy od biznesu
14.01.2021r. 15:25

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Neutralność emisyjną zadeklarowało wiele krajów. Najczęściej jako cel podają 2050 rok, choć są i takie jak Norwegia, które zamierzają zrealizować założenia już w 2030 r. Deklaracje rządów to jedno, ale największą pracę do wykonania mają firmy. Światowe koncerny przestawiają się na zieloną energię, stawiając sobie ambitne wyzwania. To od nich w dużej mierze zależy sukces zielonej transformacji.
W 2015 roku podpisane zostało Porozumienie Paryskie, które ma prowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do wartości poniżej 2°C i dążyć do utrzymania go na poziomie 1,5°C. Przystąpiło do niego prawie 190 krajów, w tym Unia Europejska.

Od tego czasu już ponad sto krajów zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji w 2050 r. lub wcześniej. Część unijnych państw deklaruje, że cel osiągnie przed terminem. Norwegia zaś chce być zeroemisyjna już w 2030 r., Finlandia w 2035 r., Austria w 2040 r., a Szwecja w 2045 r.

Biznes podejmuje działania. W ubiegłym roku BP ogłosiło, że do 2050 r. chce być firmą zeroemisyjną. Koncern wyznaczył sobie strategię, zgodnie z którą dziesięciokrotne zwiększy inwestycje niskoemisyjne, ograniczając jednocześnie produkcję ropy i gazu o 40 proc. Jednym z bardziej spektakularnych był zwrot Statoilu, norweskiej firmy z branży petrochemicznej. Zmieniła ona nazwę na Equinor, co ma być symbolicznym elementem jej transformacji. Odcinając się od cząstki "-oil" pokazała, że docelowo będzie odchodzić od tradycyjnych węglowodorów. W 2050 r. neutralność klimatyczną mają osiągnąć również inne firmy z branży oil&gas, m.in. hiszpański Repsol czy kanadyjski Cenovus Energy. Cenovus Energy zanim osiągnie cel zerowej emisji netto do 2050 r. zamierza zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 30 proc. na baryłce ropy do 2030 r. Repsol rozwija OZE i zapowiada zwiększenie produkcji zaawansowanych biopaliw i zielonego wodoru. Zeroemisyjność zadeklarowały też koncerny energetyczne jak E.ON, RWE, Endesa, EDF, CEZ, czy duński Orsted. Przy czym ten ostatni planuje osiągnąć cel w 2025 r. To oznaczałoby, że będzie pierwszą dużą firmą energetyczną, która osiągnie zerowe emisje netto przy wytwarzaniu energii.

W działaniach tych widać również polski ślad na drodze do poprawy klimatu. W kraju dojście do neutralności emisyjnej w 2050 r. zapowiedział Orlen i zrobił to jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej. W ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 roku koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

Cel osiągnięcia neutralności klimatycznej ogłosiła też PGE, odpowiadająca za produkcję 40 proc. energii w kraju. Do 2050 roku chce zapewnić swoim klientom 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Grupa zainwestuje w ciągu najbliższej dekady 75 mld zł, przy czym minimum jedna czwarta tej kwoty pochodzić będzie z dotacji unijnych. Przedstawiciele PGE zapowiadają, że do 2030 r. zatrudnienie w firmie spadnie o 15 proc., a w 2050 r. aż o 50 proc. w wyniku automatyzacji i cyfryzacji procesów.

Z kolei ZE PAK SA ogłosił koniec z energią z węgla najpóźniej w 2030 r. Koncern energetyczny, produkujący dotychczas energię głównie z węgla brunatnego, podjął decyzję o przyjęciu kierunków strategii, zgodnie z którymi pod koniec bieżącej dekady popłynie ostatni prąd wyprodukowany z węgla.

Miejmy nadzieję, że cel zostanie osiągnięty. Od tego zależy bardzo wiele.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: xyz 15.01.2021r. 09:47
"Od tego czasu już ponad sto krajów zobowiązało się do osiągnięcia zerowej emisji w 2050 r. lub wcześniej. Wśród... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 16.01.2021r. 19:23
Autor? Gdzie jest autor? Niech ujawni się autor!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE