ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Energia z odpadów - spalać czy nie spalać ...
30.01.2019r. 05:34

Sławomir Rapior ("Energia i Recykling" - styczeń 2019)
Pomysł resortu energii na pozyskiwanie energii z odpadów w ramach kogeneracji w małych elektrociepłowniach wywołał gorącą dyskusję w Polsce. Środowiska ekologiczne są mu przeciwne, wskazując, że spalanie odpadów może znacząco obciążyć środowisko. Branża odpadowa twierdzi, ze projekt pozwoli na wykorzystanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu, a z których można uzyskać energię i ciepło. Ma to przyczynić się również do zmniejszenia skali patologii, której przejawem była ubiegłoroczna seria pożarów odpadów.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Sum 30.01.2019r. 13:39
Z energią z odpadów z ciepłownictwie jest wiele problemów. Poza nakładami inwestycyjnymi i kosztami najważniejszy jest taki, że w cieple (główny produkt spalania) technologie te konkurują z kogeneracją (walczą o ten sam tort czyli ogrzewanie latem). Tort jest jeden choćby nie wiem jakie ideologie wokół niego tworzyć. A tak w ogóle to sprawność elektryczna takich układów nie jest za wysoka (fizyka). Co pogarsza porównywanie np. z kogeneracją gazową. I w całej dyskusji o odejściu od energetyki węglowej jest z takimi planami niespójne. Każdy rzuca swoje pomysły bez analizy choćby drobnego wycinka całości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz do suma 30.01.2019r. 18:13
Tu by musiał być jakiś rachunek łączny, albo chociaż uwzględnienie, że place na odpady się kończą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 30.01.2019r. 20:14
Place na odpady wcale się nie kończą, to przepisy prawie zakazują składowania odpadów. W Polsce tak naprawdę pozamykano wiele niewielkich wysypisk zbudowanych za pieniądze pomocowe na ochronę środowiska (teraz to ekologia) w latach 90-tych. I nikt nie buduje nowych bo nie pozwalają na to plany wojewódzkie. Nie technika, nie ekonomia (najtańsze rozwiązanie) tylko ideologia, przepisy i podatki. A że powoduje to gwałtowny wzrost cen odbioru odpadów, to cóż nikt nie pisze gdzie leży tego praprzyczyna. To taka słodka tajemnica. I szukanie cudownych rozwiązań które są bardzo drogie. Nic na to się nie poradzi, będziemy mocno płacić za gospodarkę w obiegu zamkniętym nową ideę fix KE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 30.01.2019r. 18:18
Wymiana kopciucha ze sprawności 45 % na 90 %, czy w ogóle na zdalaczynne plus RDF na pewno zmniejsza zużycie węgla i smog. Jak wiemy niedawno Komisja Europejska powiedziała, że nie wesprze wymiany kopciuchów, bo nie wesprze żadnego węgla, i w ten sposób dalej oddychamy smogiem. Ze strony ekologów na przeszkodzie w rozwoju ekologii stoi zaślepienie ideologiczne i podejście utopijne. A utopia, to taki ustrój, w którym wszystko ma być dobre, więc wychodzi źle.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE