X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.
Wprowadzenie mechanizmu dostosowania do śladu węglowego może kosztować Rosję miliardy euro, ale i zmusić ją do dekarbonizacji - podaje cytowany przez BiznesAlert.pl Kommiersant.
Na ostatnim tegorocznym szczycie Unii Europejskiej potwierdzono priorytet dla wodoru w Europejskim Zielonym Ładzie. UE do 2030 r. chce uzyskać 40 GW nowych mocy produkcyjnych surowca tego typu, przekładających się na 10 mln ton zielonego wodoru rocznie, a 6 GW ma powstać w ciągu najbliższych 4 lat - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Choć wymaga tego unijna dyrektywa, ceny energii elektrycznej w Polsce nie będą w 2021 r. uwolnione. Resort klimatu ma zamiar skorzystać z wyjątku w dyrektywie, bo "odbiorcy nie są gotowi na pełne uwolnienie cen" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Jak czytamy w serwisie pb.pl, firma Semper Power Sp. z o.o., stowarzyszona z CSY (nowa nazwa OZE Capital) zdobyła dla gminy Tychy dofinansowanie na zakup i montaż 960 instalacji OZE w wysokości 20,56 mln zł.
Udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii brutto wyniósł w ubiegłym roku w Unii Europejskiej 19,7 proc. - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat. W Polsce udział jest zdecydowanie niższy i dużo poniżej celu, który powinniśmy osiągnąć w tym roku.
Ambasadorzy państw członkowskich osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie wniosku dotyczącego dalszego finansowania Projektu ITER i rozwoju energii termojądrowej
Zgodnie z nowymi ramami regulacyjnymi system taryf gwarantowanych dla dachowych instalacji fotowoltaicznych zostanie utrzymany, chociaż tylko systemy PV o mocy wyjściowej do 300 kW będą uprawnione do posiadania FIT na obecnym poziomie. Dla instalacji wiatrowych na lądzie przewidziano udział w zyskach jednostek samorządowych.
Zbieramy wszystkie elementy kompensowania, finansowania wielkiego planu transformacji energetycznej, by przedstawić polską ścieżkę transformacji, zgodną z polskimi interesami - podkreślał w środę minister ds. UE Konrad Szymański.
Nawet 250 mld zł z funduszy UE zasili w najbliższych kilku latach działania służące transformacji klimatycznej i energetycznej; do wykorzystania będzie 2-3-krotnie więcej środków niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Transformacji Śląska musi towarzyszyć nadzieja - mówił w środę podczas konferencji online "Śląski Ład" premier Mateusz Morawiecki. Jak zaznaczył, z tej świadomości wynika wola rządu, aby region przeszedł rewolucję technologiczną z poszanowaniem praw pracowniczych i losów rodzin.