ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KOBiZE: objęte systemem EU ETS emisje CO2 Polski w 2020 r. spadły o 6,84 proc.
17.05.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Sumaryczna emisja CO2 objęta systemem EU ETS spadła w 2020 r. o 6,84 proc. w stosunku do roku 2019 - poinformował Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie za kwiecień 2020 r. Na podstawie zweryfikowanych raportów rocznych na temat wielkosci emisji CO2 za 2020 r. od uczestników systemu ETS KOBiZE obliczyło, że sumaryczna wielkosc emisji CO2 w Polsce objetej EU ETS w 2020 r. wyniosła 172,15 mln ton CO2, razem z sektorem lotniczym.
Ośrodek przypomniał jednocześnie, że 2020 r. był specyficzny z uwagi na pandemie COVID-19.

Najwiekszy spadek emisji odnotowano w sektorze lotniczym - o 62 proc. W hutnictwie żelaza i stali emisje spadły o 29 proc., w drzewnym i papierniczym odpowiednio o 12 i 10 proc. W energetyce elektrownie i ciepłownie zawodowe zanotowały po ok. 8 proc. spadku.

Z kolei wzrosty emisji odnotowano jedynie w sektorze szklarskim - o 3 proc. i mineralnym o 1,8 proc. Więcej o 2,1 proc. wyemitowały też elektrociepłownie przemysłowe.

Biorąc pod uwagę cały okres rozliczeniowy 2013-2020, to emisje w Polsce w systemie EU ETS - bez lotnictwa - spadły o ok. 16,5 proc. Jak ocenia KOBiZE, za tak duzy spadek emisji odpowiadał sektor energetyczny, w którym emisje spadły o ok. 23 proc. W tym samym czasie w przemysle emisje wzrosły o 1,44 proc.
To pokazuje, jaki trud redukcyjny poniosła energetyka w Polsce, która 100 proc. uprawnien musiała kupowac na aukcjach, za wyjątkiem bezprawnych z przydzielanych z art. 10c dyrektywy EU ETS - podkreśla KOBiZE.

Ośrodek szacuje, że polskie instalacje w EU ETS musiały zakupic na rynku w okresie 2013-2020 ok. 876 mln uprawnien EUA - tyle wyniósł deficyt po odjeciu bezpłatnych uprawnien od zweryfikowanych emisji.

Energetyka spędza dzień z CIRE
 • Prezes Columbusa komentuje Polski Ład
 • Jacek Sasin: szukamy strategicznego partnera dla multikoncernu
 • GPW: Spółki skarbu państwa mocno w górę

 • KOMENTARZE ( 1 )


  Autor: luki 18.05.2021r. 09:11
  Emisje wzrosły te poza systemem ETS!!!!! Z systemu ETS ucieka każdy kto może bo ten system obejmuje w Europie około... pełna treść komentarza
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
  cire
  ©2002-2021
  Agencja Rynku Energii S.A.
  mobilne cire
  IT BCE