ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Marszałek województwa dolnośląskiego apeluje do KE o objęcie FST pow. zgorzeleckiego
07.05.2021r. 16:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Z apelem o objęcie Funduszem Sprawiedliwej Transformacji powiatu zgorzeleckiego zwrócili się w piątek do Komisji Europejskiej marszałek województwa dolnośląskiego i przewodniczący sejmiku. Na Dolnym Śląsku na wsparcie z funduszu może liczyć obecnie subregion wałbrzyski.
W piątek marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Jaroch przekazali na ręce dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu Jacka Wasika dwa dokumenty apelujące o objęcie Funduszem Sprawiedliwej Transformacji obszaru powiatu zgorzeleckiego. Pierwszy z nich to wspólny apel podpisany przez marszałka oraz premiera Wolnego Kraju Saksonia Michaela Kretschmera.

"Wielokrotnie podkreślałem, że obszar pogranicza należy traktować spójnie i całościowo. Szczególnie obszary, dla których odejście od węgla będzie tak dużym wyzwaniem" - mówił w piątek marszałek Przybylski, wskazując, że obszary Saksonii są już objęte funduszem. "Jeśli nie chcemy powtórzyć błędów, jakie zostały popełnione w czasie transformacji obszaru wałbrzyskiego, musimy już teraz rozpocząć działania niwelujące skutki dekarbonizacji" - powiedział.

Drugi dokument to podjęta w tej sprawie w ubiegłym tygodniu uchwała sejmikowa. Radni sejmiku wojewódzkiego wyrazili w niej poparcie dla działań władz regionalnych i krajowych, mających na celu włączenie powiatu zgorzeleckiego, na terenie którego zlokalizowane jest Zagłębie Turoszowskie, do obszarów wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego Andrzej Jaroch podkreślił, że uchwała wyraża troskę radnych sejmiku o powodzenie i łagodne przejście do fazy post-wydobywczej dla Turoszowa. "Jako sejmik wielokrotnie mówiliśmy o potrzebie sprawiedliwej transformacji energetycznej, która jest procesem bardzo kosztownym. Nie może ona odbyć się bez znaczących nakładów finansowych. Solidarność europejska w zakresie odchodzenia od węgla musi uwzględniać odpowiednie finansowanie procesów z tym związanych" - tłumaczył.
Oba dokumenty w imieniu komisarz ds. spójności i reform KE Elisy Fereiry oraz wiceprzewodniczącego wykonawczego KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Fransa Timmermansa przyjął dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu Jacek Wasik.

Przyjmując dokumenty, Wasik podkreślił, że Komisja Europejska pilnie obserwuje i wsłuchuje się w głos państw członkowskich w zakresie możliwości i potrzeb związanych z ochroną środowiska. "Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z instrumentów finansowych, który ma wspierać obszary najbardziej dotknięte skutkami transformacji energetycznej. Mogę zapewnić, że Komisja Europejska z uwagą pochyli się nad przekazanymi dzisiaj pismami, a ja niezwłocznie przekażę apel i uchwałę do rąk adresatów" - zapowiedział.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, to narzędzie Unii Europejskiej wspierające te regiony, które poniosą negatywne skutki społeczne i ekonomiczne procesu transformacji dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Budżet FST to 17,5 mld euro, w tym 3,5 mld euro dla Polski. Dolny Śląsk w ramach funduszu może liczyć na 556 mln euro. Obecnie jako obszar objęty wsparciem wskazany został subregion wałbrzyski.

Czytaj również:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE