ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kampania: Droga UE, czy zaakceptujesz prawdę o energii jądrowej?
15.04.2021r. 15:41

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Generation Atomic zachęca do wzięcia udziału w kampanii, której celem jest przekonanie UE, aby dopuściła energię jądrową do zielonego finansowania. Wcześniej ta organizacja - w gronie 46 podmiotów z 18 krajów - skierowała list do przewodniczącej KE, wzywając do włączenia energii jądrowej do taksonomii. Teraz zachęca do bezpośredniej komunikacji z komisarzami UE i posłami do PE.
Generation Atomic przypomina, że eksperci Unii Europejskiej stwierdzili, iż energia jądrowa kwalifikuje się do grupy zrównoważonych technologii. Posunięcie to jest częścią wysiłków UE zmierzających do sfinalizowania swojej taksonomii zrównoważonego finansowania.

Taksonomia wykorzystuje ścisłe kryteria środowiskowe, aby określić, które projekty energetyczne można nazwać zrównoważonymi. Dzięki temu projekty oficjalnie uznane za zrównoważone mogą uzyskać dostęp do ekologicznych inicjatyw finansowych, dzięki czemu będą tańsze w budowie i eksploatacji. To sprawia, że są one znacznie bardziej atrakcyjne dla inwestorów na całym świecie, będących pod presją tworzenia portfeli inwestycyjnych przyjaznych dla klimatu.

Energia jądrowa nie została uwzględniona w ubiegłym roku, kiedy doradcy UE z Grupy Ekspertów Technicznych zażądali więcej informacji na temat wpływu odpadów jądrowych na środowisko. Komisja Europejska zwróciła się do niezależnego Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) o zbadanie sprawy. JRC właśnie opracowało raport, w którym stwierdza, że energia jądrowa oficjalnie kwalifikuje się jako zielona energia.
Analizy nie ujawniły żadnych dowodów naukowych na to, że energia jądrowa bardziej szkodzi zdrowiu ludzkiemu lub środowisku niż inne technologie produkcji energii elektrycznej [uwzględnione już w taksonomii] - czytamy w raporcie. Innymi słowy, oznacza to, że energia jądrowa jest tak samo zrównoważona jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Ale energia jądrowa jeszcze nie uporała się z problemem zrównoważenia i nie wyszła na prostą. Dwie komisje ekspertów będą teraz badać ustalenia JRC przez trzy miesiące, zanim komisja podejmie ostateczną decyzję, podczas gdy zagorzali przeciwnicy prowadzą kampanię kwestionując uczciwość JRC.
Z tego powodu Generation Atomic zachęca, aby korzystając ze strony http://www.generationatomic.org/take-action/eu/ wysyłać listy bezpośrednio do komisarzy UE i posłów do Parlamentu Europejskiego prosząc, aby Komisja Europejska stanęła po stronie naukowców, zaakceptowała ustalenia JRC i sklasyfikowała energię jądrową jako zrównoważoną.

Źródła:
https://medium.com/generation-atomic/dear-eu-will-you-accept-the-truth-about-nuclear-power-95862e75c11c
http://www.generationatomic.org/take-action/eu/

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 16.04.2021r. 15:36
Oj ! Przykłady z Czarnobyla i Fukushimy to za mało. To niech skorzystają z propozycji MSZ Chin i wypiją.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE