ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sojusz apeluje o opóźnienie aktów delegowanych do czasu rozstrzygnięcia losu energii jądrowej
14.04.2021r. 09:52

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Sojusz organizacji pozarządowych w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen ostrzega przed nadmiernym pośpiechem i apeluje, aby pierwszy zestaw aktów delegowanych w sprawie taksonomii zrównoważonych finansów Europy został odroczony do czasu podjęcia decyzji o włączeniu energii jądrowej - czytamy w Nucnet.
Sojusz weCare z siedzibą w Brukseli, w skład którego wchodzą organizacje pozarządowe promujące neutralny technologicznie i niskoemisyjny miks energetyczny w celu zmniejszenia emisji CO2 i ograniczenia zmian klimatu, zakwestionował pośpiech, z jakim Komisja Europejska zamierza przedłożyć akty delegowane - już w tym miesiącu - do zatwierdzenia przez Radę Europejską i Parlament Europejski.

Oznacza to, że akty mogłyby zostać przedłożone, zanim komisja utoruje drogę do włączenia energii jądrowej. Rola energii jądrowej w taksonomii została zweryfikowana przez Wspólne Centrum Badawcze (EU's Joint Reserch Centre), które stwierdziło, że kwalifikuje się ona do uwzględnienia jako technologia zrównoważona, ale będzie podlegać dalszej kontroli komitetów ekspertów w nadchodzących miesiącach.

WeCare stwierdził, że modyfikowanie tekstu aktów prawnych po ich złożeniu byłoby czasochłonne i trudne. Zakwestionował sposób, w jaki energii jądrowej mogłaby zostać włączona do drugiego zestawu aktów delegowanych, które mają zostać opublikowane pod koniec 2021 r. lub na początku 2022 r., bez powstania rozbieżności między tymi dwoma zestawami aktów.

Wszystko to wydaje się być receptą na powstanie zamieszania - powiedział weCare, zwracając uwagę, że istnieje ryzyko, że pierwsze akty delegowane, które zostaną przedłożone przed rozstrzygnięciem o losach energetyki jądrowej, mogą spotkać się ze sprzeciwem lub odrzuceniem przez szereg państw członkowskich.

"Uważamy, że jedynym rozsądnym i łatwym sposobem rozwiązania tej sytuacji przez komisję jest odłożenie w czasie złożenia pierwszych aktów delegowanych do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie włączenia energetyki jądrowej do taksonomii zrównoważonego finansowania, z pełnym uwzględnieniem obiektywnych poglądów jej ekspertów naukowych".

Akty delegowane to prawnie wiążące przepisy, które uzupełnią taksonomię.
Unijna taksonomia zrównoważonego finansowania ma na celu stworzenie wspólnego języka, do którego inwestorzy będą mogli się odwoływać, inwestując w projekty i działania gospodarcze, które mają istotny pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Weszła w życie 12 lipca 2020 r., ale pozostawiła podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie niektórych kryteriów technicznych, które należy uwzględnić w aktach delegowanych, przedmiotem oceny ekspertów i konsultacji społecznych.

JRC otrzymało zadanie dokonania oceny, czy UE powinna uznać energię jądrową jako inwestycję ekologiczną (oznaczyć ją za zieloną). Stwierdzono, że energia jądrowa kwalifikuje się jako technologia zrównoważona i nie szkodzi zdrowiu ludzkiemu ani środowisku bardziej niż inne technologie wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej, które są już objęte taksonomią.

Dwie komisje ekspertów będą teraz badać ustalenia JRC przez trzy miesiące, zanim komisja podejmie ostateczną decyzję. Komisja stwierdziła, że ocena będzie rygorystyczna, a wiarygodność stanowiska JRC ma tutaj kluczowe znaczenie.

WeCare wezwał grupy ekspertów, aby były w pełni niezależne i nie ulegały wpływom "poglądów ideologicznych, skądkolwiek się one pojawią". Komisja musi zachować "prawdziwie równe szanse", jeśli chodzi o włączenie energii jądrowej do polityki energetycznej i klimatycznej UE oraz związanych z tym zachęt finansowych, stwierdza weCare.

Czytaj również:
NucNet

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE