ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksperci UE twierdzą, że energia jądrowa kwalifikuje się do zielonych inwestycji
29.03.2021r. 15:19

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zgodnie z dokumentem zweryfikowanym przez Reutersa eksperci, którym postawiono zadanie dokonania oceny, czy Unia Europejska powinna oznaczyć energię jądrową jako zieloną inwestycję, stwierdzą, że paliwo to kwalifikuje się jako zrównoważone.
Komisja Europejska stara się zakończyć swoją taksonomię zrównoważonych finansów, która zadecyduje, które rodzaje działalności gospodarczej można uznać za zrównoważone inwestycje w UE, na podstawie tego, czy spełniają one surowe kryteria środowiskowe.

W ubiegłym roku brukselscy doradcy-eksperci podzielili się wokół odpowiedzi na pytanie, czy energia jądrowa zasługuje na zieloną etykietę, uznając, że chociaż generuje bardzo niskie emisje CO2 powodujące ocieplenie planety, potrzebne są dalsze analizy wpływu składowania odpadów promieniotwórczych na środowisko.

Komisja zwróciła się do grupy ekspertów naukowych ze Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), o przedstawienie sprawozdania w tej sprawie.

Projekt raportu JRC, który pojawił się w agencji Reutersa i ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu, stwierdza, że energia jądrowa zasługuje na zieloną etykietę.

"Analizy nie ujawniły żadnych naukowych dowodów na to, że energia jądrowa bardziej szkodzi zdrowiu ludzkiemu lub środowisku niż inne technologie produkcji energii elektrycznej" - stwierdzono.

Składowanie odpadów jądrowych w głębokich formacjach geologicznych jest uważane za "właściwe i bezpieczne", zawiera raport, powołując się na kraje, w tym Francję i Finlandię, które są na zaawansowanym etapie rozwoju takich składowisk.

Dwa komitety ekspertów będą analizować ustalenia JRC przez trzy miesiące, zanim Komisja podejmie ostateczną decyzję.
Komisja odmówiła komentarza w sprawie projektu dokumentu.

Kraje UE są podzielone w kwestii energii jądrowej. Francja, Węgry i pięć innych krajów w tym miesiącu wezwały Komisję do wspierania energii jądrowej w polityce i włączenia jej do taksonomii UE.

Inne kraje, w tym Austria i niektóre organizacje ekologiczne, sprzeciwiają się temu paliwu, wskazując na niebezpieczne odpady oraz opóźnienia i rosnące koszty ostatnich projektów.

"Przemysł jądrowy desperacko szuka funduszy, ponieważ energia jądrowa jest zbyt droga, a nowe projekty wyparowują" - powiedziała doradczyni polityczna Greenpeace ds. Polityki UE Silvia Pastorelli.

Kraje UE są również podzielone co do tego, jak taksonomia powinna traktować inwestycje w gaz ziemny.

Po tym jak planowane wykluczenie gazu z taksonomii napotkało na sprzeciw ze strony krajów popierających gaz, Komisja w tym miesiącu przygotowała plany oznaczania niektórych gazów jako zrównoważonych - co podzieliło kraje na te, które popierają to paliwo jako alternatywę dla bardziej zanieczyszczającego węgla, i te, które twierdzą, że nowe elektrownie gazowe mogą zablokować emisje na dziesięciolecia, udaremniając realizację celów klimatycznych.

Czytaj również:
Reuters , CIRE.PL

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE