ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: offshore to jeden z filarów strategii Polskiej Grupy Energetycznej
25.03.2021r. 22:27

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Podczas webinaru zorganizowanego przez Politico, prezes PGE Wojciech Dąbrowski, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, prezes WindEurope Giles Dickson i analityk Agora Energiewende rozmawiali o rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce i Unii Europejskiej - informuje "BiznesAlert.pl".
"KE zaprezentowała ambitną strategię dla offshore. Zgodnie ze strategią energetyczną Polski, 5,9 mocy z offshore będzie funkcjonowało w polskiej wyłącznej strefie energetycznej, docelowo ma to być 11 GW. Jest to również zawarte w Krajowym Planu Odbudowy. Offshore to jeden z filarów strategii Polskiej Grupy Energetycznej. Energia ma zasilić 5,5 mln gospodarstw domowych i znacznie obniżyć emisje gazów cieplarnianych" - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
"Naszym zdaniem, na przykład podczas omawiania możliwych uzgodnień rynkowych, moce przyłączone tylko do jednego obszaru rynkowego powinny stanowić część tego obszaru rynkowego, zwłaszcza jeśli nie miały zamiaru stać się aktywami hybrydowymi po oddaniu do użytku. Innym ogniwem służącym do realizacji celów strategii morskiej jest infrastruktura. Z zadowoleniem przyjmujemy propozycję nowego rozporządzenia TEN-E i nowe priorytetowe korytarze sieci morskiej. Żałujemy jednak, że wniosek nie obejmuje bezpośrednio morskiej infrastruktury elektroenergetycznej, która nie tworzy bezpośredniego połączenia międzysystemowego między państwami członkowskimi, jako potencjalnych projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" - dodał.

"Obecnie prowadzimy negocjacje z państwami członkowskimi nad podniesieniem celu OZE w energetyce, dużą rolę odegra w tym offshore. Część z finansowania będzie pochodzić z krajowych programów odbudowy gospodarek. Chcemy stworzyć przewidywalne otoczenie prawne dla inwestorów. Trzeba tworzyć połączenia dla projektów na lądzie i na morzu. Konkretne mechanizmy finansowe mają na celu zmotywowanie państw członkowskich do ambitniejszych celów, a offshore pomoże im osiągnąć cele klimatyczne" - powiedziała europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

"W 1989 r. 97 proc. naszej energii pochodziło z węgla, obecnie jest to niewiele ponad 70 procent. Rola rządów jest w tym kluczowa. To długotrwała zmiana. W lutym przyjęliśmy strategię energetyczną, jest ona oparta na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i czystym powietrzu. W tym sensie offshore jest dla nas wielkim wyzwaniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność. Dlatego przyjęliśmy ustawę o offshore, i taka jest rola państwa, by wprowadzić jasne zasady gry. Musimy myśleć o Morzu Bałtyckim jako o wspólnym dobru, we wrześniu zeszłego roku podpisaliśmy w Szczecinie bałtycką deklarację dla offshore"- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka - czytamy w "BiznesAlert.pl".
"Sieci są niezwykle ważne dla offshore. Rozporządzenie w sprawie TEN-E ustanowi ramy dla hybrydowych projektów wiatrowych na morzu. Są to aktywa wytwórcze i połączenia międzysystemowe. Pozwalają nam efektywniej wykorzystywać energię elektryczną i oszczędzać koszty sieci" - powiedział Giles Dickson, prezes WindEnergy.

"Musimy jak najlepiej wykorzystać potencjał energetyczny Morza Bałtyckiego i Północnego. Przestrzeń musi być dobrze zagospodarowana, aby turbiny wiatrowe nie zacieniały się nawzajem i nie osłabiły potencjału energii wiatrowej. Potrzebna do tego jest wspólna procedura planowania morskich farm wiatrowych" - powiedział Patrick Graichen, analityk Agora Energiewende.

Czytaj również:
, BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE