ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisja PE za priorytetem dla badań nad wykorzystaniem węgla koksowego m.in. w przemyśle baterii
23.03.2021r. 17:04

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Badania nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym w ramach unijnego Funduszu Badawczego Węgla i Stali mają być traktowane priorytetowo - uznała Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. O jej decyzji poinformował europoseł Jerzy Buzek.
"To już potwierdzone: dzięki moim poprawkom do Funduszu Węgla i Stali, komisja ITRE (Przemysłu, Badań Naukowych i Energii - PAP) ogromną większością poparła priorytetowe traktowanie badań nad wykorzystaniem węgla koksowego w przemyśle baterii czy chemicznym. To wielka szansa dla naszej Jastrzębskiej Spółki Węglowej i całego regionu" - napisał we wtorek na Twitterze eurodeputowany.

Jak informowała wcześniej europosłanka Izabela Kloc, również pracująca w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisja Europejska chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali, z którego można będzie finansować m.in. badania dotyczące tzw. czystych technologii węglowych, zagospodarowania pogórniczych odpadów czy rekultywacji hałd.

Jednocześnie - jak podała Izabela Kloc - w ramach Sojuszu na rzecz baterii Bruksela planuje wydać 20 mld euro na działania służące wsparciu unijnej produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych - UE zamierza być drugim, po Chinach, producentem takich baterii na świecie. Polska ma silną pozycję na tym rynku - fabryki baterii litowo-jonowych znajdują się m.in. w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zaś w Jaworznie ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera.

"Do 2050 roku utworzonych zostanie (w UE - PAP) cztery miliony miejsc pracy, powstanie 70 fabryk i ośrodków badawczych. Na obecnym etapie, największym wyzwaniem jest znalezienie wykwalifikowanej siły roboczej, która uruchomi ten proces. Potrzeba 800 tys. pracowników z określonymi umiejętnościami. To dobra wiadomość dla regionów zależnych od węgla, obawiających się, że wraz z zamykaniem kopalń nie będą w stanie zaoferować nowych miejsc pracy i wykorzystać istniejącej infrastruktury" - oceniła europarlamentarzystka.

Przypomniała, że Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad koksem igłowym, wykorzystywanym, m.in. w bateriach do samochodów elektrycznych. Tona tego surowca kosztuje nawet 4 tys. euro. "To ekstraliga światowych, nowoczesnych technologii. Linia produkcyjna koksu igłowego doskonale wpisałaby się w modernizacyjny charakter rządowego Programu dla Śląska oraz plany Unii Europejskiej związane z Sojuszem na rzecz baterii" - uważa Izabela Kloc.
Polska jest obecnie na dziewiątym miejscu pod względem światowego eksportu ogniw i baterii galwanicznych oraz na siódmej pozycji w eksporcie akumulatorów. Jak wynika z wydanego w grudniu ub. roku raportu Polskiego Funduszu Rozwoju "Kompedium Elektromobilności", Polska zajmuje trzecie miejsce w UE w segmencie firm wytwarzających baterie i akumulatory - w kraju działa 61 przedsiębiorstw tej branży.

Zagadnienia, które będą mogły liczyć na finansowane z Funduszu Badawczego Węgla i Stali, obejmują m.in. rozwój technologii wychwytu i zagospodarowania dwutlenku węgla oraz metanu, wykorzystanie energii geotermalnej, zastosowania nieenergetyczne oraz produkcję surowców z kopalnianych odpadów czy zmianę przeznaczenia dawnych kopalń węgla kamiennego i brunatnego oraz infrastruktury związanej z węglem.

Inne przedsięwzięcia mogące ubiegać się o wsparcie z Funduszu to m.in.: przekwalifikowanie i podnoszenie kwalifikacji pracowników kopalń, zdrowie i bezpieczeństwo społeczności regionów górniczych, zachowanie i odtwarzanie zasobów naturalnych i gruntów dla przyszłych pokoleń, minimalizowanie wpływu zamykanych kopalń na środowisko, zagospodarowanie i ponowne wykorzystanie kopalnianych odpadów, popiołów lotnych i produktów odsiarczania, rekultywacja hałd, ochrona wód gruntowych i oczyszczanie wód drenażowych z kopalń, a także zabezpieczenie infrastruktury powierzchniowej przed skutkami szkód górniczych.

Czytaj również:
Warto sprawdzić
TOP3 newsów, to się teraz czyta
  1. Do Funduszu Transformacji Energetyki, który zasilany będzie środkami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, może trafić ponad 35 mld zł
  2. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska planuje uruchomić program wspierający rozbudowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
  3. Saudi Aramco ma największe szanse na przejęcie większości aktywów Grupy Lotos.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 24.03.2021r. 15:39
przecież jest gotowa konstrukcja prof. Czerwińskiego akumulatorów węglowo ołowiowych czy li znów nie o to chodzi by... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE