ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Europosłowie krytykują w PE budowę gazociągu Nord Stream 2 i apelują o jej zatrzymanie
24.02.2021r. 00:01

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Europosłowie podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE skrytykowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Wskazywali, że projekt powinien zostać zatrzymany, bo jest szkodliwy dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Europosłanka Beata Szydło (PiS) podkreśliła, że wielokrotne zapewnienia rządu niemieckiego, iż Nord Stream 2, to jest projekt gospodarczy, który nie ma absolutnie nic wspólnego z polityką, od początku były hipokryzją.

"To jest projekt polityczny, który uderza w solidarność europejską" - stwierdziła. Polska eurodeputowana zaznaczyła, że podwojenie przepustowości istniejącego już połączenia Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec z ominięciem Ukrainy zwiększy gospodarczy i polityczny wpływ Rosji na region, co z kolei uderza już nie tylko w solidarność europejską, ale również zagraża bezpieczeństwu dostaw, a ponadto zapewnia dodatkowe dochody Rosji osłabiając skutek europejskich sankcji wobec tego kraju.

"Realizacja projektu Nord Stream 2, choć cały czas wierzę, że do niej nie dojdzie, będzie wielką porażką polityki unijnej, a szczególności unijnej polityki energetycznej" - mówił z kolei europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

Eurodeputowany PiS przytoczył liczne głosy krytyki wobec niemiecko-rosyjskiej inwestycji, dotyczące między innymi braku dywersyfikacji źródeł czy tras przesyłu, pogwałcenia zasady solidarności zawartej w unijnym traktacie, zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE, nagradzania Rosji, zamiast nakładania sankcji, eksportowania korupcji z Rosji oraz realnej groźby dla bezpieczeństwa regionu i całego kontynentu.

Głos zabrał też b. premier, europoseł Jerzy Buzek (PO), który przekonywał, że Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany, a jeśli kiedykolwiek miałby zostać ukończony, to tylko w pełnej zgodności z nową unijną dyrektywą gazową. Zaznaczył, że jako sprawozdawca PE może zapewnić: "W PE nie ma i nie będzie zgody na obchodzenie tego prawa".

Buzek przekonywał, że dla Europejskiego Zielonego Ładu gaz to ważna technologia pomostowa, ale to nie może być pomost między pieniędzmi europejskich konsumentów a reżimem, który truje obywateli i okupuje sąsiadów. W jego opinii "Nord Stream 2, to nie pomost a pułapka dla bezpieczeństwa energetycznego UE".
Według rosyjskiego koncernu Gazprom, głównego inwestora Nord Stream 2, rurociąg Nord Stream 2 jest już ukończony w 94 proc. Składa się on z dwóch nitek, z których każda ma ok. 1230 km długości; ma transportować po dnie Bałtyku 55 mld m sześc. gazu ziemnego z Rosji do Niemiec rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

W sobotę poinformowano w Waszyngtonie, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.

Według agencji "Bloomberg", która opublikowała informację na temat w oparciu o oświadczenie Departamentu Stanu, nowa administracja nie zdecydowała się na sankcje wobec jakichkolwiek firm niemieckich lub zachodnioeuropejskich, zaangażowanych w rosyjski projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem.

Czytaj również: ś

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Emeryt 24.02.2021r. 08:27
Pisowe psy szczekają ujadają a karawana jedzie dalej i zakończy się budowa rurociągu. Brawo WY.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prawie emeryt 25.02.2021r. 17:57
Niestety jest już za późno by zatrzymać budowę tego współczesnego paktu Ribbentrop ( Schroeder ) - Mołotow ( Putin ).... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE