ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badanie Global Witness ujawniło powiązania między komisarzami UE i firmami z branży paliw kopalnych
17.02.2021r. 10:40

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Josep Borrell, Stella Kyriakides i Adina Vălean, trzej urzędnicy Komisji Europejskiej, byli do niedawna związani z przemysłem paliw kopalnych. Zdaniem międzynarodowej organizacji Global Witness, takie koligacje powinny być brane pod uwagę przy nominacjach na najwyższe stanowiska w Unii Europejskiej, która chce być proekologiczna - czytamy w BiznesAlert.pl.
Badanie Global Witness ujawniło bliskie powiązania między trzema komisarzami Unii Europejskiej i firmami z branży paliw kopalnych. - Wszyscy zerwali więzi z poprzednimi miejscami pracy przed przystąpieniem do Komisji Europejskiej, ich przeszłe działania lub powiązania między ich najbliższą rodziną a sektorem paliw kopalnych powinny przynajmniej dać do myślenia o ich powołaniu na zielone stanowiska w Komisji - mówi Global Witness.

Euractiv skontaktował się z Komisją Europejską, która w odpowiedzi wskazała kodeks postępowania. Stanowi on, że "konflikt interesów nie istnieje, gdy członek jest traktowany jedynie jako członek ogółu społeczeństwa lub szerokiej kategorii osób". - Dotyczy to również członków rodziny. Oprócz komisarza Văleana, który jest odpowiedzialny za transport, żaden z nich nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za politykę energetyczną i klimatyczną - powiedział rzecznik Komisji.

- Komisja Europejska komunikuje, że chce objąć globalne przywództwo w walce z kryzysem klimatycznym, ale jej związki z przemysłem paliw kopalnych, które spowodowały ten kryzys, są głębokie. Aby sprostać wyzwaniu, którym są zmiany klimatyczne, Komisja nie może być zobowiązana wobec firm, które przedkładają zysk ponad ludzi i planetę - powiedział Barnaby Pace z Global Witness.

Z tej trójki, hiszpański komisarz Josep Borrell, odpowiedzialny za politykę zagraniczną, jest najbardziej powiązany z interesami branży paliw kopalnych. W latach 2009-2016 zasiadał w zarządzie Abengoa, hiszpańskiej firmy energetycznej zajmującej się budową elektrowni gazowo-parowych.
- Przemysł paliw kopalnych mógł stać się tak potężny właśnie poprzez wywieranie wpływu na politykę. Europejski Zielony Ład musi wyznaczyć punkt zwrotny i odciąć rurociąg między politykami a zanieczyszczającymi - powiedział Barnaby Pace w rozmowie z Euractiv.

Komisja Europejska twierdzi, że Borrell przeszedł ustalone procedury. - Został sprawdzony pod kątem potencjalnego lub domniemanego konfliktu interesów i bez większych problemów przeszedł przesłuchanie potwierdzające w Parlamencie Europejskim - odpowiada cytowana przez BiznesAlert.pl instytucja.

Czytaj również:
Euractiv , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE