Walka z rakiem za pomocą technik jądrowych
09.02.2021r. 16:07
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Komisja Europejska przedstawiła swój nowy plan działania SAMITA, którego celem jest zapewnienie, że technologie radiologiczne i jądrowe nadal będą służyć poprawie zdrowia obywateli UE oraz przyczynią się do walki z rakiem i innymi chorobami.
Plan działania SAMIRA - strategiczny program zastosowań medycznych promieniowania jonizującego - poprawi koordynację na szczeblu UE i jest pierwszą kontynuacją europejskiego planu walki z rakiem (
Beating Cancer Plan). Zapewni to obywatelom UE dostęp do wysokiej jakości technologii radiologicznych i jądrowych w medycynie o najwyższych standardach bezpieczeństwa.
Komisarz ds. Energii Kadri Simson powiedziała: "Obecna pandemia przypomniała nam wszystkim o znaczeniu zdrowia i potrzebie zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby poprawić dobrostan naszych obywateli. Bezpieczne medyczne wykorzystanie techniki jądrowej jest bardzo przydatnym narzędziem w naszym arsenale i już przynosi korzyści setkom milionów pacjentów w całej Europie.
"Ten plan działania zagwarantuje, że UE pozostanie światowym liderem w dostarczaniu izotopów promieniotwórczych do celów medycznych oraz opracowywaniu diagnostyki i leczenia radiologicznego przy jednoczesnym stosowaniu najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa".
Kilka technologii jądrowych i radiacyjnych ma kluczowe znaczenie w leczeniu raka, takie jak mammografia, tomografia komputerowa i inne formy diagnostyki obrazowej, a radioterapia należy do najskuteczniejszych i najszerzej stosowanych metod leczenia raka. Medycyna nuklearna jest również rutynowo stosowana w diagnostyce raka i jego zwalczaniu.
Plan skoncentruje się na trzech kluczowych obszarach: zabezpieczeniu dostaw medycznych izotopów promieniotwórczych; poprawie jakości i bezpieczeństwa promieniowania w medycynie; oraz ułatwianiu wdrażania innowacji i rozwoju technologicznego zastosowań medycznych promieniowania jonizującego.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides, powiedziała: "Dzięki europejskiemu planowi walki z rakiem podejmiemy działania, aby zapewnić więcej i lepszych badań. Aby to zrobić, potrzebujemy wysokiej jakości technologii promieniowania, która jest bezpieczna. Radiologia jest niezbędne do wczesnego wykrywania i diagnozowania raka, a ponad połowa chorych zostanie poddana radioterapii.
"To nieodłączny element życia chorego na raka. Plan działania SAMIRA jest naszym pierwszym rezultatem w ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem i stanowi doskonały przykład współpracy między środowiskami energetycznymi, zdrowotnymi i badawczymi".
Komisja ustanowi europejską inicjatywę European Radioisotope Valley Initiative (ERVI), aby utrzymać światową pozycję Europy w zakresie dostaw medycznych izotopów promieniotwórczych oraz przyspieszyć opracowywanie i wprowadzanie nowych izotopów oraz metod ich produkcji.
Uruchomi również europejską inicjatywę na rzecz jakości i bezpieczeństwa medycznych zastosowań promieniowania jonizującego i stworzy synergię między programem badawczo-szkoleniowym Euratomu a klastrem "Health" unijnego programu badawczego Horyzont Europa poprzez opracowanie i wdrożenie planu badań technologii jądrowej i radiacyjnej do zastosowań medycznych.