ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Walka z rakiem za pomocą technik jądrowych
09.02.2021r. 16:07

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Komisja Europejska przedstawiła swój nowy plan działania SAMITA, którego celem jest zapewnienie, że technologie radiologiczne i jądrowe nadal będą służyć poprawie zdrowia obywateli UE oraz przyczynią się do walki z rakiem i innymi chorobami.

Plan działania SAMIRA - strategiczny program zastosowań medycznych promieniowania jonizującego - poprawi koordynację na szczeblu UE i jest pierwszą kontynuacją europejskiego planu walki z rakiem (Beating Cancer Plan). Zapewni to obywatelom UE dostęp do wysokiej jakości technologii radiologicznych i jądrowych w medycynie o najwyższych standardach bezpieczeństwa.

Komisarz ds. Energii Kadri Simson powiedziała: "Obecna pandemia przypomniała nam wszystkim o znaczeniu zdrowia i potrzebie zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby poprawić dobrostan naszych obywateli. Bezpieczne medyczne wykorzystanie techniki jądrowej jest bardzo przydatnym narzędziem w naszym arsenale i już przynosi korzyści setkom milionów pacjentów w całej Europie.

"Ten plan działania zagwarantuje, że UE pozostanie światowym liderem w dostarczaniu izotopów promieniotwórczych do celów medycznych oraz opracowywaniu diagnostyki i leczenia radiologicznego przy jednoczesnym stosowaniu najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa".

Kilka technologii jądrowych i radiacyjnych ma kluczowe znaczenie w leczeniu raka, takie jak mammografia, tomografia komputerowa i inne formy diagnostyki obrazowej, a radioterapia należy do najskuteczniejszych i najszerzej stosowanych metod leczenia raka. Medycyna nuklearna jest również rutynowo stosowana w diagnostyce raka i jego zwalczaniu.

Plan skoncentruje się na trzech kluczowych obszarach: zabezpieczeniu dostaw medycznych izotopów promieniotwórczych; poprawie jakości i bezpieczeństwa promieniowania w medycynie; oraz ułatwianiu wdrażania innowacji i rozwoju technologicznego zastosowań medycznych promieniowania jonizującego.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides, powiedziała: "Dzięki europejskiemu planowi walki z rakiem podejmiemy działania, aby zapewnić więcej i lepszych badań. Aby to zrobić, potrzebujemy wysokiej jakości technologii promieniowania, która jest bezpieczna. Radiologia jest niezbędne do wczesnego wykrywania i diagnozowania raka, a ponad połowa chorych zostanie poddana radioterapii.

"To nieodłączny element życia chorego na raka. Plan działania SAMIRA jest naszym pierwszym rezultatem w ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem i stanowi doskonały przykład współpracy między środowiskami energetycznymi, zdrowotnymi i badawczymi".

Komisja ustanowi europejską inicjatywę European Radioisotope Valley Initiative (ERVI), aby utrzymać światową pozycję Europy w zakresie dostaw medycznych izotopów promieniotwórczych oraz przyspieszyć opracowywanie i wprowadzanie nowych izotopów oraz metod ich produkcji.

Uruchomi również europejską inicjatywę na rzecz jakości i bezpieczeństwa medycznych zastosowań promieniowania jonizującego i stworzy synergię między programem badawczo-szkoleniowym Euratomu a klastrem "Health" unijnego programu badawczego Horyzont Europa poprzez opracowanie i wdrożenie planu badań technologii jądrowej i radiacyjnej do zastosowań medycznych.
Health Europa , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: czytelnik 10.02.2021r. 11:15
Podoba mi się słowo "nadal". Pewnie planowali leczenie raka prądem z PV lub wiatraka, czyli koniecznie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE