ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związki apelują o uwzględnienie energii jądrowej w europejskiej taksonomii
08.02.2021r. 15:38

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Energia jądrowa musi być częścią europejskiej taksonomii, jeśli Unia Europejska ma osiągnąć cele zerowej emisji dwutlenku węgla określone w Zielonym Ładzie, stwierdziło 13 związków zawodowych reprezentujących pracowników energetyki i branży jądrowej we wspólnym liście przekazanym Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Związki - reprezentujące pracowników z Belgii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Węgier i Rumunii - stwierdziły, że wykluczenie energetyki jądrowej z taksonomii będzie miało negatywny wpływ nie tylko na europejski przemysł jądrowy, ale także na inne energochłonne branże.

Ich członkowie mają nadzieję, że list zwróci uwagę na kluczową rolę wytwarzania energii jądrowej w umożliwieniu Europie osiągnięcia celu neutralności węglowej, a także w przyczynianiu się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego i wyjścia z pandemii COVID-19. Zauważają, że energia jądrowa dostarcza obecnie prawie połowy niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej.

Zarówno Międzynarodowa Agencja Energii (International Energy Agency, IEA) jak i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (International Atomic Energy Agency, IAEA) stwierdziły, że niskoemisyjna energia jądrowa jest zasadniczym elementem gospodarki niskoemisyjnej - czytamy w liście. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (The Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) również wielokrotnie powtarzał, że energia jądrowa jest nieodzowną częścią rozwiązania problemu zmian klimatu.

"Takie decyzje oparte na najlepszych dostępnych opiniach naukowych są również zrównoważone ekonomicznie i sprawiedliwe społecznie" - stwierdziły związki.

Wiele krajów UE uznało za priorytet budowę reaktorów jądrowych nowej generacji i przedłużenie działania istniejących reaktorów (long-term operation, LTO), pojawia się również nowa generacja małych reaktorów modułowych. Potrzebne są inwestycje w europejski przemysł jądrowy w celu zapewnienia elastyczności i odporności europejskiego systemu elektroenergetycznego, aby uzupełnić niedyspozycyjne i niestabilne odnawialne źródła energii - napisano w liście.

"Gdyby energia jądrowa była dyskryminowana w tym kontekście, to uzupełniająca produkcja energii elektrycznej dla odnawialnych źródeł energii nadal byłaby oparta o źródła paliw kopalnych i nie można byłoby osiągnąć celów niskoemisyjnych".
Dlatego "konieczne" jest włączenie energii jądrowej do europejskiej taksonomii.

W liście stwierdzono, że taksonomia powinna dostarczać "wiarygodnych informacji o działaniach i technologiach przyczyniających się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju". Wyłączenie energii jądrowej z taksonomii miałoby "silny negatywny wpływ" nie tylko na europejski przemysł jądrowy - który zapewnia ponad milion miejsc pracy w Europie - ale także na wszystkie europejskie gałęzie przemysłu wykorzystujące energię elektryczną. "To wykluczenie, gdyby zapadła taka decyzja, prowadziłoby również do niespełnienia ważnego kryterium neutralności technologicznej".
Związki zaapelowały o dialog, który stworzy warunki do pełnego wykorzystania potencjału energii jądrowej i pomoże zbudować ekonomicznie efektywną i społecznie sprawiedliwą wolną od emisji dwutlenku węgla Europę do 2050 roku.

Komisja Europejska uruchomiła swój Plan działania w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego (Action Plan on Financing Sustainable Growth) w marcu 2018 r., a następnie, w lipcu 2018 r., powołana przez Komisję Europejską Grupa Ekspertów Technicznych (Technical Experts Group, TEG) ds. zrównoważonego finansowania zaczęła pomagać jej w opracowaniu ujednoliconego systemu klasyfikacji zrównoważonej działalności gospodarczej. TEG opublikowała swój raport końcowy w sprawie taksonomii (Taxonomy Technical Report) w czerwcu ubiegłego roku. W raporcie pominięto energię jądrową w zaleceniach dotyczących zasad taksonomii, twierdząc, że grupa nie jest w stanie stwierdzić, czy łańcuch dostaw w branży jądrowej nie powoduje znaczącej szkody dla innych celów środowiskowych. Przemysł jądrowy i organizacje naukowe wzywają do przeglądu tego zagadnienia. W lipcu 2020 r. Komisja Europejska powołała Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre, JRC), do oceny roli energetyki jądrowej w ramach taksonomii UE.

16 grudnia ubiegłego roku Unia Europejska uzgodniła ujednolicony system klasyfikacji, aby zachęcić do prywatnych inwestycji w zrównoważony wzrost i przyczynić się do rozwoju gospodarki neutralnej dla klimatu.

Taksonomia stanowi, że przy ocenie zrównoważenia działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę następujące cele środowiskowe: łagodzenie zmian klimatu i przystosowanie się do nich; zrównoważone użytkowanie i ochrona zasobów wodnych i morskich; przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym; kontrola i zapobieganie zanieczyszczeniom; oraz ochrona i odtwarzanie różnorodności biologicznej oraz ekosystemów.

Działalność gospodarcza musi spełniać cztery wymagania: wnosić istotny wkład w co najmniej jeden z celów środowiskowych; nie powodować "znaczącej szkody" żadnemu z celów; spełniać solidne i poparte naukowo techniczne kryteria kwalifikacji; i być zgodna z systemem zarządzania i minimalnymi zabezpieczeniami społecznymi.

Komisja Europejska będzie miała za zadanie ustalenie rzeczywistej klasyfikacji poprzez zdefiniowanie technicznych kryteriów selekcji, w formie aktów delegowanych, odpowiednio dla każdego odpowiedniego celu środowiskowego i sektora. Komisja będzie wspierana przez grupę ekspertów technicznych - zwaną "platformą ds. zrównoważonego finansowania" - której powierzono zadanie doradztwa w zakresie opracowywania i przeglądu technicznych kryteriów kwalifikacji.

Polecamy do sprawdzenia:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE