ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hiszpański rząd obwinia UE o wzrost cen energii elektrycznej podczas śnieżycy
14.01.2021r. 05:18

Podczas trwającej od tygodnia śnieżycy i rekordowo niskich temperatur, w Hiszpanii gwałtownie wzrosły ceny energii elektrycznej. Minister ds. konsumpcji Alberto Garzon wyraził opinię, że odpowiedzialność za ten stan ponosi "wadliwie zaprojektowany" przez UE rynek energii.
Ceny energii wzrosły o blisko 30 proc. Ocenia się, że bezpośrednio dotknęło to aż 14 mln gospodarstw domowych.

Głównym regulatorem cen energii elektrycznej jest dziś rynek - przypomniał minister cytowany przez "Vozpopuli" we wtorek. "Sektor energetyczny został zliberalizowany, a ceny energii elektrycznej są zmienne, ustalane na podstawie podaży i popytu prognozowanego z wyprzedzeniem" - dodał. Jednocześnie Garzon zaapelował do Krajowej Komisji Rynku i Konkurencji (CNMC), organu nadzorującego przestrzeganie prawa i uczciwych reguł gry rynkowej, by zbadała, czy nie doszło do nieprawidłowości i nadużyć ze strony koncernów energetycznych.

Tylko w ciągu pierwszych dni br. średnia cena miesięczna energii dla przeciętnego konsumenta wyniosła prawie 81 euro, tj. ponad 19 proc. więcej w porównaniu z ub. rokiem - ocenił sekretarz generalny Partii Ludowej (PP), Teodoro Garcia Egea, cytowany przez "El Mundo" (w piątek). "Miliony obywateli nie stać na utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniach, co może wpłynąć na ich stan zdrowia. Tymczasem muszą spędzać więcej czasu w domach ze względu na epidemię i ograniczenia w przemieszczaniu się" - zaznaczył. Z kolei według pozarządowej organizacji ochrony konsumentów Facua, w ciągu 8 pierwszych dni stycznia podwyżka w skali rocznej wyniosła blisko 30 proc.

Organizacja ta zwróciła się do rządu o "reakcję na skandaliczne wysokie taryfy obowiązujące obecnie na rynku energii podczas fali zimna". Według Facua na rynku energii elektrycznej mogło dojść do prób spekulacji.
Zdaniem prawicowego dziennika "OKdiario", rząd mógłby wpłynąć na obniżenie cen prądu poprzez zmniejszenie podatku od energii elektrycznej (obecnie ponad 5 proc.) lub podatku VAT (21 proc,), ale tego nie robi, gdyż "oznaczałoby to zmniejszenie wpływów do budżetu państwa".

Koalicjant socjalistycznej PSOE w rządzie - radykalnie lewicowa Podemos, rozpoczęła kampanię w sieciach społecznościowych, w której obwinia socjalistów o przyczynienie się do wzrostu rachunków za energię poprzez odmowę "utworzenia państwowej firmy energetycznej".

Według danych Eurostatu, Hiszpania jest jednym z krajów UE o najdroższej energii elektrycznej. Prawie 90 proc. rynku jest zdominowana przez trzy przedsiębiorstwa energetyczne: Endesa, Iberdrola i Gas Natural. W dyrekcjach tych firm zasiada wielu byłych polityków.

Dane Eurostatu za lata 2007-2018 wskazują, że podwyżki podatków i opłat zwiększyły przeciętną cenę energii elektrycznej dla konsumenta z UE o 20 proc.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pracownikobrotu 14.01.2021r. 10:05
A u nas mamy regulatora, który zamroził ceny taryfy G na poziomie roku 2018. Ludzie zadowoleni, a spółki obrotu jadą... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-01-2021r. 20:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 15.01.2021r. 11:10
Zgadzam się, koszty ustawy prądowej zostały scedowane na Obrót i dotknęły mocno pracowników obrotu. Teraz w ramach... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE