ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: nawet 250 mld zł z UE na transformację klimatyczną i energetyczną
16.12.2020r. 12:12

Nawet 250 mld zł z funduszy UE zasili w najbliższych kilku latach działania służące transformacji klimatycznej i energetycznej; do wykorzystania będzie 2-3-krotnie więcej środków niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Podczas zorganizowanej w środę internetowej debaty "Śląski ład" szef resortu klimatu przypomniał, że sprawiedliwa transformacja to jeden z trzech głównych filarów polskiej polityki energetycznej, a na działania w ramach tego komponentu - w postaci różnych instrumentów - przewidziano 60 mld zł. To jednak tylko część środków, z których Polska będzie mogła skorzystać, realizując cele unijnej polityki klimatycznej.

"Perspektywa sprawiedliwej transformacji wpisuje się w jeszcze szerszą perspektywę (...), z którą wracamy - dzięki ogromnej pracy, ogromnym wysiłkom pana premiera - z Brukseli. To ponad 230, a nawet 250 mld zł, które będą skierowane na transformację energetyczną i klimatyczną w naszym kraju. To ogromna szansa, pod warunkiem, że będziemy w stanie aktywnie ją podjąć" - powiedział Kurtyka.

Minister klimatu i środowiska ocenił, że posiadanie środków to dopiero pierwszy krok, który wymaga ukonkretnienia planami i działaniami. "Dlatego tak ważna jest w tym momencie rola dialogu pomiędzy rządem, samorządem i interesariuszami tego procesu, by te środki dobrze zainwestować" - podkreślił.

W najbliższych latach - mówił minister - niejako nałożą się na siebie środki z nowej unijnej perspektywy finansowej, pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy oraz środki np. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

"To powoduje, że w ciągu najbliższych lat będziemy musieli zagospodarować dwa, a czasem nawet trzy razy więcej środków w stosunku do poprzedniej perspektywy finansowej. Dotyczy to szczególnie takiego regionu jak Śląsk" - tłumaczył Kurtyka, podkreślając iż należy zrobić wszystko, by te środki zostały właściwie wykorzystane.
Za przykład dobrych dla regionu przedsięwzięć minister uznał fabrykę samochodów elektrycznych Izera, która - jak ogłoszono we wtorek - ma powstać w Jaworznie w woj. śląskim. Ma w niej znaleźć zatrudnienie ok. 3 tys. osób, a kolejne 12 tys. miejsc pracy powinni stworzyć kooperanci zakładu. "Przemysł samochodowy jest bardzo silnym impulsem innowacyjnym, systemowym, dla modernizacji gospodarki" - ocenił minister klimatu i środowiska.

Tłumacząc ideę sprawiedliwej transformacji Kurtyka podkreślił, że tylko wtedy będzie ona miała sens, jeżeli - jak mówił - przełoży się "na podniesienie jakości życia Polaków, polskich rodzin, polskich pracowników i różnych grup społecznych, którzy w tej transformacji mogą wziąć udział".

"Uczyniliśmy ze sprawiedliwej transformacji jeden z trzech głównych filarów polskiej polityki energetycznej, tym samym doceniając, że ten wymiar w kontekście zmiany technologicznej ma równorzędne znaczenie" - mówił w internetowej debacie minister. Jego zdaniem zbudowanie nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego jest ogromną szansą na nowe wysokopłatne miejsca pracy, modernizację polskiej energetyki i stworzenie nowych, innowacyjnych przemysłów.

"Ale to wszystko będzie miało sens wtedy, kiedy będzie uzupełnione działaniami na rzecz sprawiedliwej transformacji" - zastrzegł minister.

Telekonferencję "Śląski Ład" z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson, zorganizowała w środę grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz polscy posłowie EKR - prof. Ryszard Legutko i Izabela Kloc, która moderowała dyskusję.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histe/oryk 18.12.2020r. 14:30
chindie tę wojnę wygrały
co warte te pieniądze jak juan przejmie rynki finansowe bez wymiany?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE