ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Soboń o rozmowach z KE ws. górnictwa: wszystkim zależy na transformacji sprawiedliwej i uzgodnionej społecznie
16.12.2020r. 10:53

Wszystkim nam zależy, aby transformacja górnictwa była rozłożona w czasie, sprawiedliwa, zaplanowana i uzgodniona społecznie - mówił w środę wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, odnosząc się do roboczych rozmów z Komisją Europejską na temat polskiego planu odchodzenia od węgla.
Podczas internetowej debaty "Śląski Ład" wiceminister zaznaczył, ze obecnie rozmowy z Komisją na ten temat mają charakter nieoficjalny i roboczy, jednak w lutym przyszłego roku - po zawarciu umowy społecznej w sprawie transformacji - strona polska chciałaby przystąpić do prenotyfikacji planu dla górnictwa, a w końcu marca powinna być gotowa cała dokumentacja do procesu notyfikacji programu w Komisji Europejskiej.

"Jesteśmy głęboko przekonani - i tak też nasze, na razie nieoficjalnie, robocze rozmowy z KE wyglądają - że wszystkim nam zależy na tym, aby transformacja była rozłożona w czasie, a tym samym sprawiedliwa; aby była uzgodniona społecznie, zaplanowana i aby w miejscach, które będą szczególnie dotknięte (...) likwidacją sektora górniczego budować nowy potencjał i wykorzystać w tym zakresie wszystkie możliwe instrumenty finansowe" - powiedział podczas telekonferencji Soboń.

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach nad rekomendacjami do umowy społecznej pracowały zespoły robocze, natomiast we wtorek strona społeczna poznała proponowany mechanizm finansowania górnictwa w okresie transformacji. Kolejne spotkanie ze związkowcami na temat umowy społecznej zaplanowano na połowę stycznia.

"Jestem przekonany, że harmonogram, który mamy - druga połowa lutego prenotyfikacja i zakończenie opracowywania kompletu materiałów do końca marca - jest całkowicie realny. Strona społeczna w tym zakresie będzie chciała współpracować, współpracuje, składa swoje uwagi, wnioski. Spotykamy się ponownie w połowie stycznia i wracamy do wspólnych rozmów" - poinformował Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i sektora węglowego.
Przypomniał, że umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa ma objąć całość sektora węgla kamiennego w Polsce - nie tylko największą Polską Grupę Górniczą, ale także Jastrzębską Spółkę Węglową, Lubelski Węgiel Bogdanka, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj. We wrześniu br. ustalono, że kopalnie węgla energetycznego w Polsce będą stopniowo wygaszane do 2049 roku.

Zespoły robocze, które w ostatnich tygodniach pracowały w spółkach węglowych, dyskutowały rozwiązania w zakresie geologiczno-rynkowym, likwidacyjnym i społecznym. Ponadto zespół w resorcie aktywów przygotowywał rozwiązania w zakresie pomocy publicznej dla górnictwa, a zespół w Głównym Instytucie Górnictwa dyskutował o możliwościach stosowania niskoemisyjnych technologii węglowych.

"Wczoraj przedstawiliśmy mechanizm pomocy publicznej i harmonogram tego co dalej - jakie dokumenty musimy opracować, aby uprawdopodobnić notyfikację pomocy publicznej ze strony KE" - powiedział Soboń, nawiązując do wtorkowego spotkania ze związkowcami w Katowicach.

Transmitowaną na Facebooku telekonferencję "Śląski Ład" z udziałem, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson, zorganizowała w środę grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Parlamentu Europejskiego oraz posłowie EKR - prof. Ryszard Legutko i Izabela Kloc, która moderowała dyskusję.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE