ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Jastrzębia-Zdroju: sukces transformacji Śląska zależy m.in. od dostępności unijnych środków
23.11.2020r. 12:40

Pieniądze nie mają barw politycznych; trafiają nie do polityków czy samorządowców, ale do mieszkańców - mówiła w poniedziałek prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, wskazując, iż sukces transformacji Śląska zależy m.in. od dostępności unijnych środków dla regionu.
Prezydent ok. 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, a zarazem przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, wystąpiła podczas wspólnej konferencji prasowej z posłami Koalicji Obywatelskiej: Wojciechem Saługą i Krzysztofem Gadowskim.

Parlamentarzyści przekonywali, że ewentualne zawetowanie przez Polskę unijnego budżetu będzie oznaczać także brak środków na wsparcie transformacji energetycznej w gminach górniczych. Jak mówił poseł Gadowski, z samego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji polskie regiony górnicze mogłyby otrzymać ok. 16 mld zł, a łącznie z innymi funduszami chodzi o kwotę ok. 60 mld zł, m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy w regionach odchodzących od węgla.

"My, gminy górnicze, mamy ogromną nadzieję, że nie dojdzie do tego, by te środki były zablokowane, by nie trafiły do nas; nie tylko na teren Śląska, ale wszystkich regionów, również do całego kraju, który przechodzi transformację energetyczną" - mówiła prezydent Jastrzębia-Zdroju, podkreślając, że wiele gmin ma już przygotowane projekty do realizacji właśnie ze środków przeznaczonych na wsparcie transformacji.

Anna Hetman zapowiedziała, że jeszcze w poniedziałek przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych będą rozmawiać m.in. o tym, jakie strategiczne projekty powinny być zrealizowane na Śląsku w ramach transformacji.

"Nie chodzi tylko o Jastrzębie, ale o projekty, które będą wyznacznikiem sukcesu całego regionu. Jeśli Śląsk nie odniesie sukcesu przy transformacji, to cały kraj również będzie w ogromnych trudnościach" - oceniła szefowa stowarzyszenia, wskazując na olbrzymie wyzwania stojące przed gminami górniczymi.

"Mówimy o ogromnych środkach. Pieniądze nie mają żadnych barw politycznych, potrzebują ich i możni i słabsi, biedni i bogaci. Dotychczas regiony górnicze przynosiły ogromne zyski dla naszego kraju, bo gospodarka dzięki temu dobrze funkcjonowała. Teraz żyjemy w dobie transformacji - energetycznej, gospodarczej, ale też społecznej. Wiemy, że pieniądze nie trafią do polityków, do samorządowców - pieniądze trafiają do mieszkańców, to mieszkańcy konkretnie z nich korzystają" - przekonywała prezydent miasta.
Podczas konferencji prasowej na terenie dawnej kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, poseł Gadowski przypomniał, że z funduszy przeznaczonych na wsparcie procesów transformacji energetycznej mają powstawać nowe zakłady i miejsca pracy oraz nowe gałęzie gospodarki. To również środki do wykorzystania przez gminy górnicze, tracące na znaczeniu społeczno-gospodarczym.

"To z tych środków mogą skorzystać mieszkańcy Śląska, mieszkańcy terenów górniczych, na których likwiduje się kopalnie" - tłumaczył Gadowski, uznając za niezrozumiałe, że rząd oraz premier Mateusz Morawiecki, który jest posłem ze Śląska, "zabawia się budżetem UE i nie chce wyrazić zgody na jego przyjęcie".

"Wzywamy premiera do podpisania tego budżetu, do walki o te środki i sprawiedliwego podziału tych środków - zwłaszcza skierowanych na to, żeby tu w woj. śląskim odbyła się sprawiedliwa transformacja" - zaapelował Gadowski.

Poseł Saługa, lider śląskiej Platformy Obywatelskiej, ocenił, że dzięki unijnym środkom Polska będzie w stanie skutecznie wyprowadzić gospodarkę z kryzysu spowodowanego pandemią.

"Obserwujemy zabawę budżetem (...), zabawę rozwojem Polski, zabawę członkostwem Polski w UE. Na stole leżą gigantyczne pieniądze dla Polski, dla woj. śląskiego, dla Jastrzębia (...) - m.in. środki na przekształcanie terenów pogórniczych i naszej gospodarki, na nowe miejsca pracy. Dlatego potrzebna jest nasza zgoda na budżet UE; nasza zgoda na to, żeby po te pieniądze sięgnąć" - powiedział Saługa, oceniając, że weto unijnego budżetu może zablokować fundusze europejskie dla Polski, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE