ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Według UE wodór z energii jądrowej będzie uważany za "niskoemisyjny"
19.11.2020r. 14:13

Komisja Europejska uzna wodór produkowany z energii jądrowej za "niskoemisyjny" - powiedziała wysoka rangą urzędniczka UE, która przemawiała w Parlamencie Europejskim.
"Proces elektrolizy może być zasilany odnawialną energią elektryczną, wytwarzany wodór byłby wówczas klasyfikowany jako odnawialny wodór" - stwierdziła Paula Abreu Marques, kierowniczka działu ds. odnawialnych źródeł energii i polityki CCS w dyrektoriacie energetycznym Komisji Europejskiej, podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w dniu 16 listopada.

"Jeśli elektrolizery są podłączone do elektrowni jądrowych, zostanie to sklasyfikowane jako wodór niskoemisyjny" - powiedziała Marques ustawodawcom w komisji ds. środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego.

Wyjaśnienie to okazało się konieczne dla Komisji Europejskiej. Energetyka jądrowa rzeczywiście nie jest wymieniona w unijnej strategii dotyczącej wodoru, którą organ wykonawczy UE przedstawił w czerwcu tego roku.

Wykorzystanie energetyki jądrowej do produkcji wodoru znane jest jako "purpurowy wodór" i zapewnia korzyści wynikające z niskiej emisji dwutlenku węgla w porównaniu z wodorem wytwarzanym z gazu ziemnego (szarego wodoru) - który jest obecnie najbardziej dostępny.

Kiedy Komisja przedstawiła swoją strategię dotyczącą wodoru na początku tego roku, wprowadziła koncepcję "czystego wodoru" w odniesieniu do procesów produkcyjnych wykorzystujących odnawialną energię elektryczną, co jest wyraźnym priorytetem UE.

Dodała, że "niskoemisyjny wodór" obejmuje "wodór pochodzący z paliw kopalnych z wychwytywaniem dwutlenku węgla" oraz "wodór wytwarzany z energii elektrycznej" o niskoemisyjnym cyklu życia.

Nie wymieniła jednak energetyki jądrowej wśród tych niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej.

Komisja Europejska "nie stanie na przeszkodzie" krajom, które zdecydują się na budowę nowych elektrowni jądrowych, powiedział szef klimatu UE Frans Timmermans, który ostrzegł jednak przed kosztami cyklu życia tej technologii, "co oznacza, że utkniesz w niej na długi, długi, długi czas".

Wodór jest postrzegany jako sposób na dekarbonizację przemysłu ciężkiego, takiego jak przemysł chemiczny i hutnictwo, lub transportu długodystansowego, jak lotnictwo i żegluga. Jednak procesy jego wytwarzania są bardzo energochłonne i nieefektywne.

Obecnie około 95 proc. wodoru jest produkowane z gazu ziemnego. Według francuskiego przedsiębiorstwa EDF przy produkcji 1 kg wodoru emitowane jest 10 kg CO2, a plany wykorzystania technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w celu zmniejszenia emisji są nadal opracowywane.

W swojej nowej krajowej strategii w zakresie wodoru o wartości 7 mld euro, Francja zapowiedziała, że będzie wykorzystywać źródła "niskoemisyjne", co pozwoli na wykorzystanie energii jądrowej jako źródła energii do zasilania elektrolizy. Niemcy jednak zapowiedziały, że będą produkować "zielony" wodór pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii, takich jak morska energia wiatrowa.

"Dziwię się, że wodór pochodzący z energii jądrowej nie jest wymieniony [w strategii]" - powiedziała francuska europosłanka Joëlle Mélin, prawniczka ze skrajnie prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja w Parlamencie Europejskim. "Odnawialne źródła energii nie wystarczą. Myślę, że musimy pójść dalej w definiowaniu czystego wodoru" - powiedziała kolegom z komisji ds. środowiska.

Badania nad zastosowaniem energetyki jądrowej do produkcji wodoru nabrały ostatnio tempa. W styczniu francuskie przedsiębiorstwo energetyczne EDF oświadczyło, że rozważa plany produkcji wodoru w brytyjskich elektrowniach jądrowych, a konsorcjum kierowane przez grupę stwierdziło, że zaspokoi to znaczną część przewidywanych potrzeb energetycznych kraju.
EDF posiada również spółkę zależną o nazwie Hynamics, która wykorzystuje energię ze swoich 58 bloków jądrowych w połączeniu z niektórymi źródłami odnawialnymi do produkcji wodoru. Firma Hynamics zidentyfikowała w tym celu 40 projektów w Wielkiej Brytanii i Europie.

W Stanach Zjednoczonych rząd powołał Nuclear Hydrogen Initiative już w 2003 r., szczegółowo opisując, w jaki sposób elektrownie jądrowe mogą stać się hybrydowymi systemami energetycznymi, dodając produkcję wodoru jako drugi strumień dochodów.

W tym samym duchu Komisja Europejska chce, aby wodór był uzupełnieniem systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, którego rdzeniem jest energia odnawialna, powiedziała Marques.

Komisja szacuje, że do 2050 r. odnawialny wodór może zaspokoić 24% światowego zapotrzebowania na energię. Komisja zamierza wesprzeć instalację co najmniej 6 GW odnawialnych elektrolizerów wodorowych o zdolności produkcyjnej do miliona ton wodoru rocznie i chce, aby do 2030 r. ich moc wzrosła do 40 GW, a do 2050 r. były wdrożone na szeroką skalę.

Komisja Europejska przedstawiła 8 lipca plany promowania wodoru opartego wyłącznie na odnawialnej energii elektrycznej, jak wiatr i energia słoneczna, ale wspomniany niskoemisyjny wodór pochodzący z paliw kopalnych będzie również wspierany w celu zwiększenia produkcji w perspektywie krótkoterminowej.

Wodór nie powinien odwracać redukcji emisji

Stopień czystości wodoru zależy od źródła energii wykorzystywanego do jego produkcji. Podczas debaty w parlamentarnej komisji ds. środowiska grupa Zielonych MEP wyraźnie poparła odnawialny wodór aniżeli ten produkowany z gazu ziemnego, który jest obecnie najpowszechniej stosowany.

"Mamy wiele do zrobienia, aby upewnić się, że naszą własną strategią nie strzelimy sobie w stopę i nie możemy pozwolić, aby stało się to ćwiczeniem ekologicznym, które uwięzi nas w dalszej zależności od paliw kopalnych" - powiedział Pär Holmgren, szwedzki europoseł z Partii Zielonych.

Hildegard Bentele, niemiecka chadecka prawniczka, która jest sprawozdawczynią Parlamentu w sprawie strategii UE w zakresie wodoru, poparła wodór, mówiąc, że daje on obietnicę bardziej zrównoważonego systemu energetycznego.

"Musimy jak najszybciej wykorzystać możliwości wodoru, aby ułatwić nam wejście na ścieżkę do osiąnięcia neutralności klimatycznej" - powiedziała ostrzegając jednak, że zwiększenie produkcji zajmie trochę czasu i wymagać będzie ustanowienia mechanizmów finansowania w celu przyspieszenia procesu.

Tiemo Wölken, niemiecki poseł z ramienia Socjalistów i Demokratów (S&D), dodał, że jest sceptyczny co do procesów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla i powiedział, że gdyby energia jądrowa lub węgiel były stosowane do produkcji wodoru, nie byłoby to dobrą alternatywą dla wykorzystywania obecnie tej energii.

Po drugiej stronie debaty Alexandr Vondra, czeski konserwatywny poseł do Parlamentu Europejskiego (ECR), poparł natychmiastowe zwiększenie produkcji wodoru przy użyciu gazu ziemnego.

"Stosowanie wodoru wytwarzanego z gazu ziemnego może przynieść poważne korzyści. Można go produkować lokalnie, co pozwala uniknąć środowiskowych i finansowych kosztów transportu. Może to pomóc w sprawiedliwej transformacji, ponieważ można zatrudniać tych samych ludzi, którzy pracują dla firm związanych z paliwami kopalnymi" - powiedział Vondra.
EurActiv , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 20.11.2020r. 14:07
Ilość nieporozumień przekracza tutaj wszelkie wyobrażenia, ale zacznijmy od tego "Komisja szacuje, że do 2050 r.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE