ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Interkonektor łączący wiatraki na Bałtyku zwolniony z obowiązku CEP70
17.11.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Komisja Europejska zgodziła się na zwolnienie z zasady tzw. CEP70 podmorskiego połączenia energetycznego łączącego Niemcy i Danię z wykorzystaniem sieci przesyłowych wybudowanych w celu obsługi morskich farm wiatrowych w niemieckiej oraz duńskiej części Morza Bałtyckiego.
Bruksela przyznała dla niemiecko-duńskiego podmorskiego interkonektora derogację w zakresie zasady udostępniania na interkonektorach między systemami energetycznymi krajów Unii Europejskiej przynajmniej 70 proc. zdolności przesyłowych na cele handlowe.

Derogacja przyznana przez Komisję Europejską zakłada, że zasadzie CEP70 ma podlegać tylko część zdolności przesyłowych pomniejszona o ustalaną dzień wcześniej, prognozowaną generację z morskich farm wiatrowych.

Przyznając derogację na 10 lat, KE uwzględniła możliwość jej przedłużenia nawet do 25 lat.

Jest to pierwszy na świecie interkonektor, do którego budowy została wykorzystana infrastruktura przesyłowa, która będzie dodatkowo odbierać energię produkowaną przez elektrownie wiatrowe położone w niemieckiej i duńskiej części Morza Bałtyckiego.

W tym celu potrzebne było położenie dwóch kabli po 200 MW o długości wynoszącej zaledwie 25 km, które połączyły infrastrukturę zbudowana dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych.
Ponieważ systemy energetyczne wschodniej Danii i Niemiec nie mają synchronicznego charakteru, konieczne było jeszcze uruchomienie tzw. podwójnego konwertera, który znajduje się w pobliżu Rostocku. Urządzenie zamienia prąd zmienny w prąd stały i później ponownie w prąd zmienny. Jak zapewnia operator niemieckiego systemu przesyłowego 50Hertz, jest to jedyne rozwiązanie, aby zapewnić płynny przepływ energii między Danią i Niemcami. Konwerter będzie ponadto źródłem niezbędnej w procesie przesyłu energii biernej.

Decyzja Brukseli to ważny sygnał dla rynku offshore - także w kontekście budowy podmorskich, transgranicznych połączeń energetycznych, w których może zostać wykorzystana sieć przesyłowa przygotowana w celu obsługi farm wiatrowych, które powstaną w polskiej części Bałtyku.

Brak takiej derogacji oznaczałby mniejsze możliwości odbierania energii produkowanej przez morską farmę wiatrową Kriegers Flak, która powstaje w duńskiej części Bałtyku, a także przez wybudowane już w niemieckiej strefie farmy wiatrowe Baltic-1 i Baltic-2.

Energia wytwarzana przez będącą w budowie w duńskiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową Kriegers Flak, która osiągnie moc 605 MW i będzie największą morską farmą wiatrową na Bałtyku, popłynie duńsko-niemieckim interkonektorem już w przyszłym roku.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE