ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Saryusz-Wolski: Ursula von der Leyen ws. Nord Stream 2 wykracza poza swoje kompetencje
13.11.2020r. 21:13

Komisja Europejska odpowiedziała na list części posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy w czerwcu br. domagali się obrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA. Krytykuje sankcje. Zdaniem europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, wykracza poza swoje kompetencje - czytamy w "BiznesAlert.pl".
"Komisja przygląda się uważnie ostatnim inicjatywom prawnym USA mającym wprowadzić sankcje uderzające w budowę Nord Stream 2" - powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen - "Komisja stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu unilateralnych sankcji przeciwko firmom unijnym prowadzącym legalny biznes, to znaczy zgodny z prawem unijnym i międzynarodowym. Ponadto, osłabiają one jedność transatlantycką i nasze stanowisko względem działań Rosji naruszających integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy" - dodała.

"Unia Europejska zastosowała własne środki mające zapewnić, że Nord Stream 2 działa w przejrzysty i niedyskryminujący sposób z odpowiednim stopniem nadzoru regulacyjnego w zgodzie z kluczowymi zasadami prawa międzynarodowego oraz unijnego prawa energetycznego" - wskazała von der Leyen.
Wspomniała w tym kontekście rewizję dyrektywy gazowej, która podporządkowuje sporny gazociąg przepisom antymonopolowym trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej i według Komisji była kluczowym instrumentem służącym osiągnięciu porozumienia politycznego o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę pod koniec 2019 r.
Szefowa Komisji podkreśliła, że systematycznie informuje o tym stanowisku administrację USA i Kongres amerykański. Faktycznie, von der Leyen powtarza tezy wygłaszane już wcześniej przez oficjeli europejskich.

Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego, był autorem interpelacji poselskiej do KE, w której krytykował jej wiceprzewodniczącego Josepa Borella za stanowisko jakoby sankcje wobec Nord Stream 2 mogły być niezgodne z prawem europejskim.
Służby prawne Bundestagu uznały potem, że są zgodne. Saryusz-Wolski ostrzega, że stanowisko von der Leyen w sprawie Nord Stream 2, to kolejne nadużycie, bo do tej pory Komisja wyrażała się krytycznie o tym projekcie, a krytyka działań USA wkracza w obszar wspólnej polityki zagranicznej państw członkowskich i zgoda byłaby możliwa tylko w razie jednomyślności państw członkowskich. "
Przewodnicząca Komisji Europejskiej wykracza poza kompetencje" - podsumowuje, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Jacek Saryusz-Wolski.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE