ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ignacok: blok w Jaworznie, to nasz ostatni projekt węglowy
04.11.2020r. 16:48

"Dziś praktycznie nie mamy możliwości pozyskania finansowania, które nie wykluczałoby skierowania tych środków na działalność węglową. Dlatego z dużym zainteresowaniem przyglądamy się koncepcji wydzielenia bloków węglowych do osobnego podmiotu. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne dla Taurona" - powiedział Wojciech Ignacok, prezes Grupy Tauron w wywiadzie dla portalu "wnp.pl".

Wojciech Ignacok, prezes zarządu Grupy Tauron w wywiadzie dla portalu "wnp.pl" zapowiedział realizację założeń strategii "Zielony Zwrot Taurona", czyli transformację energetyczną spółki w kierunku OZE przedstawiając najważniejsze opracowane działania. Podkreślił przy tym, że priorytetem jest "pozyskiwanie finansowania na inwestycje". Temu, m.in mają służyć wyemitowane obligacje zrównoważonego rozwoju.

"Dzięki miliardowi złotych, który pozyskaliśmy w ten sposób, sfinansujemy ambitne założenia "Zielonego Zwrotu Taurona". Wraz z emisją obligacji zobowiązaliśmy się do zwiększenia zeroemisyjnych źródeł wytwórczych i redukcję emisji CO2. Mówimy tu o zwiększaniu udziału zielonej energii w naszym miksie aż o 8 proc. średniorocznie i to przez najbliższe pięć lat" - powiedział prezes Grupy Tauron. "Środki, które w ten sposób pozyskaliśmy mogą zostać przeznaczone wyłącznie na dywersyfikowanie działalności niewęglowej. Przeznaczymy je, przede wszystkim, na nowe projekty wiatrowe, fotowoltaiczne i rozwój sieci dystrybucyjnej" - dodał.

Prezes Ingacok wskazał na coraz bardziej restrykcyjne finansowanie energetyki węglowej przez europejskie instytucje finansowe.
"To, co jeszcze kilka lat temu w zakresie polityk klimatycznych było praktyką kilku europejskich banków, dziś jest powszechnie przyjmowaną oczywistością. Wynika to z kilku przesłanek, główną z nich jest zaostrzenie polityki środowiskowej Unii Europejskiej i stworzenia takiego środowiska bankowego, w którym bardziej opłacalnym jest angażowanie się w projekty nisko- i zeroemisyjne. Powyższe będzie więc ewidentnym bodźcem ekonomicznym do całkowitego zaprzestania jakichkolwiek działań związanych z finansowaniem aktywów węglowych. Dziś praktycznie nie mamy możliwości pozyskania finansowania, które nie wykluczałoby skierowania tych środków na działalność węglową. Dlatego z dużym zainteresowaniem przyglądamy się koncepcji wydzielenia bloków węglowych do osobnego podmiotu. Takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne dla Taurona" - powiedział Wojciech Ignacok.
"Spółki węglowe, w tym Tauron Wydobycie, muszą przejść głęboką transformację i rozpocząć poszukiwanie innych źródeł finansowych niż środki ze spółki matki. Usamodzielnienie finansowe spółki Wydobycie powinno nastąpić szybko, przewidujemy, że po 2021 r. nie będzie już możliwe finansowe wspieranie działalności górniczej w ramach grupy" - powiedział Wojciech Ignacok.

"Obecnie kończymy już nasze największe projekty związane z energetyką konwencjonalną, w tym budowę bloku 910 MW w Jaworznie. To nasz ostatni projekt węglowy. Domykamy też dostosowywanie jednostek wytwórczych do wytycznych konwencji BAT. Zielony Zwrot Taurona jasno wskazuje jednak naszą dalszą ścieżkę rozwoju. Kolejne inwestycje będą już skupiały się wokół projektów związanych z OZE oraz rozwojem sieci dystrybucyjnej" - dodał.

"W Jaworznie na terenie dawnej elektrowni węglowej kończymy budowę farmy fotowoltaicznej. To pierwszy projekt w ramach programu Tauron PV. Łącznie powstanie kilka takich farm o łącznej mocy 100 MW. Obecnie trwa też budowa elektrowni słonecznych Choszczno I i Choszczno II, w skład których wejdzie 10 farm. W planach mamy również oczywiście większe projekty, takie jak farmy wiatrowe na lądzie. Już teraz Tauron jest właścicielem dziewięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 380 MW" - poinformował prezes Grupy Tauron.
wnp.pl , CIRE.PL

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 04.11.2020r. 20:38
Panie Prezesie, głowa od góry. Będzie więcej bloków węglowych po pierwszym black-out, a to już wkrótce.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 05-11-2020r. 08:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE