ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE listem odpowiada Polsce ws. wątpliwości wokół przyszłości odkrywki węgla brunatnego w Turowie
27.10.2020r. 20:33

Jak czytamy w liście KE do Polski, "Komisja rozumie Państwa obawy dotyczące zachowania miejsc pracy w regionie oraz zapewnienia niezależności energetycznej Państwa kraju. Rolą Komisji Europejskiej na mocy Traktatów jest nadzorowanie wdrażania prawa Unii Europejskiej oraz podejmowanie środków w celu zapewnienia prawidłowego stosowania prawa unijnego przez państwa członkowskie - informuje "BiznesAlert.pl".
"Na podstawie skargi dotyczącej przedłużenia koncesji kopalni w Turowie, Komisja zwróciła się do polskich władz o informacje na temat zastosowania w tej sprawie wymogów wynikających z unijnego prawa ochrony środowiska. Po wyjaśnieniu wszystkich istotnych faktów Komisja będzie mogła ustalić, czy doszło do naruszenia prawa UE w dziedzinie ochrony środowiska. Pragnę Państwa zapewnić, że Komisja jest w pełni świadoma złożoności niniejszej sprawy i analizuje ją z największą uwagą" - czytamy.

"Komisja jest gotowa wspierać państwa członkowskie w osiąganiu przez nie neutralności klimatycznej, w tym za pośrednictwem przyszłego mechanizmu sprawiedliwej transformacji. Mechanizm ten zapewni ukierunkowane wsparcie i pozwoli na zaangażowanie co najmniej 100 mld euro w latach 2021-2027 dla najbardziej dotkniętych regionów, aby złagodzić społeczno-gospodarcze skutki transformacji. Mechanizm sprawiedliwej transformacji stanowi również platformę do dyskusji na temat wspólnych wyzwań i rozwiązań w zakresie transformacji oraz dialogu na szczeblu Unii Europejskiej w ramach inicjatywy wsparcia regionów górniczych będących w transformacji - pisze KE.
"Należy podkreślić, że celem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji nie jest wspieranie samej transformacji energetycznej, lecz wspieranie terytoriów zmagających się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z tej transformacji. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie wspierał regiony, w których istnieją wyraźne potrzeby potwierdzone konkretnymi dowodami, a także silne zaangażowanie polityczne na rzecz przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla w najbliższej przyszłości (2021-2030), takie jak wygaszanie kopalni - czytamy, w cytowanym przez "BiznesAlert.pl", liście.
Komisja Europejska , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE