ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Opublikowano szkic planu dotyczącego podniesienia celu redukcji emisji CO2 w ramach polityki klimatycznej
14.09.2020r. 10:26

Portal Euractiv.com dotarł do szkicu planu Komisji Europejskiej, który zakłada podniesienie celu redukcji emisji CO2 w Unii do 55 procent w 2030 roku i większy docelowy udział Odnawialnych Źródeł Energii - czytamy w BiznesAlert.pl.
Zdaniem Komisji pandemia koronawirusa to szansa na przyspieszenie transformacji ku gospodarce neutralnej klimatycznie. Bruksela chce, by kontynent był neutralny klimatycznie do 2040 roku. Uważa, że realizacja celu redukcji emisji CO2 o 55 procent do 2030 roku jest możliwa do zrealizowania z punktu widzenia gospodarki oraz przyniesie korzyści Europie. Nowy cel unijny ma nie być zależny od polityki klimatycznej poza nią, czyli także deklaracji innych państw i regionów.

Komisja chce także zaproponować wyższy cel udziału OZE w miksie energetycznym na poziomie 38-40 procent w 2030 roku (obecnie ten cel to 32 procent). EurActiv.com oblicza, że oznacza to konieczność ograniczenia zużycia węgla o 70 procent w stosunku do 2015 roku, ropy i gazu o odpowiednio 30 i 25 procent. W tym celu Komisja ma zamiar uruchomić inwestycje we wszystkich sektorach, które powinny zwiększyć wartość o około 350 mld euro rocznie. Mają one zapewnić, że zielony zwrot gospodarczy przyniesie modernizację.
Dokument z propozycją Komisji ma zostać omówiony w Parlamencie Europejskim oraz Radzie Unii Europejskiej. Bułgaria, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry już zapowiedziały w liście poparcie dla "realistycznych" celów klimatycznych. Przemysł energochłonny obawia się negatywnych konsekwencji i apeluje o programy osłonowe mające chronić Europę przed zjawiskiem carbon leakage, czyli ucieczką emisji poza Unię - czytamy w BiznesAlert.pl.
EurActiv.com , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE