ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sprzedawcy energii będą musieli zagwarantować elektroniczne faktury
24.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, chociaż możliwość wyboru elektronicznej faktury za energię jest już powszechna, a do polskiego prawa zostały już wprowadzone zapisy na ten temat, Komisja Europejska uznała, że nadal nie gwarantują one wypełnienia unijnych przepisów regulujących tę kwestię. Ma to zmienić rozporządzenie opracowane przez Ministerstwo Klimatu.
Zapewnienie odbiorcom końcowym energii elektrycznej możliwości otrzymywania faktur oraz rozliczeń w formie elektronicznej wynika z konieczności implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy 2012/27/UE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 lit. b tej dyrektywy (...) niezależnie od tego, czy inteligentne liczniki zostały zamontowane, państwa członkowskie (...) zapewniają, aby odbiorcom końcowym zaoferowano opcję elektronicznej formy informacji o rozliczeniach i rachunków oraz aby odbiorcy końcowi otrzymywali, na żądanie, jasne i zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób wyliczono ich rachunek, szczególnie w przypadkach, gdy rachunki nie są oparte na rzeczywistym zużyciu.

Ministerstwo Klimatu informuje, że państwa Unii Europejskiej były zobowiązane do transpozycji postanowień dyrektywy 2012/27 do 5 czerwca 2014 r., a dokonując implementacji dyrektywy 2012/27 do porządku prawnego, polski rząd uznał, że wypełnienie tego obowiązku zapewniają istniejące regulacje zawarte w Prawie energetycznym oraz rozporządzeniach ministra energii i ministra finansów.
Innego zdania była jednak Komisja Europejska, która w opinii wysłanej do polskiego rządu stwierdziła, że Polska nie dokonała prawidłowej transpozycji postanowień art. 10 ust. 3 lit. b dyrektywy 2012/27.

Rozwiązać problem ma przedstawiony teraz przez Ministerstwo Klimatu projekt tzw. rozporządzenia taryfowego, za pośrednictwem którego ma być implementowany wprost do polskiego prawa zapis z unijnej dyrektywy o zapewnieniu odbiorcom dostępu do elektronicznych rachunków za energię.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Gość 25.08.2020r. 07:30
Niech może ta Komisja weźmie się za udostępnianie danych z tych liczników (zdalnego odczytu) dla Odbiorców, bo chcemy mieć świadomość jak zużywamy a nie tylko mamy otrzymywać faktury w formie elektronicznej, bo to już mamy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sylwester 25.08.2020r. 08:54
Dane z liczników powinny być łatwo dostępne, bo niby dlaczego nie? Nie stanowi tajemnicy zakładów energetycznych ile odbiorca zużywa energii. Tymczasem jest to często ludziom utrudniane lub wręcz uniemożliwiane, przez zakładanie haseł na liczniki. Nie wierzę w bajkę, że ma to zapobiec włamaniom do liczników. Pewnie operatorzy nie chcą, żeby klient zainteresował się swoim zużyciem i go przypadkiem nie zoptymalizował (ze stratą dla operatora oczywiście).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: OSD 25.08.2020r. 12:20
Trochę bzdury Panowie tutaj insynuujecie...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gość 26.08.2020r. 07:30
W którym miejscu Panie OSD te bzdury ?? Monopolistą tu pojechało.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE