ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spór o złoża na Morzu Śródziemnym coraz bardziej zaostrza się
19.08.2020r. 08:11

Cypr i Grecja wezwały Unię Europejską do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie działań Turcji na Morzu Śródziemnym. Turcy szukają węglowodorów na wodach tych państw - czytamy w BiznesAlert.pl.
Nikozja i Ateny uznały, że Ankara naruszyła ich suwerenność, destabilizując sytuację w regionie. Zdaniem greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa wysłanie statku badawczego Oruc Reis w pobliże wyspy greckiej Kastellorizo to dowód na brak szacunku Turków dla USA i Unii Europejskiej, które apelowały o przerwanie prac. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekonuje, że jego kraj nie wycofa się z poszukiwań i nie zrezygnuje ze swych praw.

Rośnie militaryzacja Morza Śródziemnego. Grecy wysłali okręty wojskowe do monitorowania Oruc Reis. Francuzi wysłali flotę w okolicę obszaru odwiertów tureckich na wodach Cypru. Ankara wznowiła poszukiwania po tym, jak Grecja i Egipt podpisały porozumienie o podziale wyłącznych stref ekonomicznych na wschodzie Morza Śródziemnego. Wcześniej Turcja podpisała podobne porozumienie z Libią. Strony nie uznają ich wzajemnie.
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej potępili działania Turcji, wyrażając "pełną solidarność" z Cyprem i Grecją, a także wzywając do "natychmiastowej deeskalacji". Mimo to Turcy ogłosili rychłe rozpoczęcie prac statku Yavuz w pobliżu Cypru - czytamy w BiznesAlert.pl.
AFP , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE