ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ekspert PIE: stymulowanie inwestycji publicznych jest jednym z filarów Europejskiego Funduszu Odbudowy
09.08.2020r. 12:28

Stymulowanie inwestycji publicznych jest jednym z filarów Europejskiego Funduszu Odbudowy uzgodnionego przez liderów Unii Europejskiej- powiedział PAP analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.

Ekspert wskazał, że chociaż fundusze na niektóre programy unijne (np. InvestEU czy Just Transition Fund) na lata 2020-2021 zostały okrojone, to stymulowanie inwestycji publicznych jest jednym z filarów Europejskiego Funduszu Odbudowy uzgodnionego przez liderów Unii Europejskiej.

Przypomniał, że strategiczne obszary działań, jakie podejmie Wspólnota w następnej perspektywie obejmą takie obszary jak transformacja energetyczna, cyfryzacja administracji i usług publicznych, wsparcie rozwoju umiejętności cyfrowych, rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. "Państwa członkowskie prześlą propozycje projektów do finansowania do Komisji Europejskiej we wrześniu" - wskazał Rybacki.

Zaznaczył, że niezależne działania inwestycyjne planuje podjąć również polski rząd. "Według dotychczasowych deklaracji V filarem tarczy antykryzysowej ma być utworzenie funduszu inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.
Priorytetowe obszary w tym przypadku obejmą inwestycje infrastrukturalne, transformację energetyczną, modernizację szkół i szpitali oraz wsparcie biotechnologii i farmacji" - wskazał ekspert.
Przypomniał, że dotychczas w ramach tych działań powołany został Fundusz Inwestycji Lokalnych o wartości 12 mld zł, który ma na celu wsparcie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich w realizowaniu inwestycji. "Wraz z końcem tygodnia zakończy się nabór projektów, a samorządy uzyskają finansowanie do 30 września" - twierdzi Rybacki.

Porozumienie zawarte w lipcu na unijnym szycie w Brukseli zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza kancelaria premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE