ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niderlandy: Wykorzystanie biomasy w wytwarzaniu energii to marnowanie surowców
23.07.2020r. 15:06

Według doradców rządu Niderlandów, spalanie biomasy w produkcji energii elektrycznej jest marnotrawieniem surowca. Raport ucina gorąca dyskusję w tym kraju na temat przyszłości biomasy. Przemysł liczy na propozycję jasnych ram zrównoważonego rozwoju bioenergii w Niderlandach.
Państwa UE odchodząc do energetyki konwencjonalnej wybierają alternatywne źródła energii, między innymi biomasę. Według raportu holenderskiej Rady Społeczno-Gospodarczej (SER) przy rządzie (w skład wchodzą przedsiębiorcy i niezależni eksperci), spalanie biomasy jest marnotrawieniem surowca, który jest niezbędnym elementem w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Raport był konsultowany z 150 organizacjami oraz zestawiony z 400 raportami.

Biomasa jest kluczowym elementem dla przemysłu chemicznego, budowlanego oraz rolnictwo. Biomasa jest materiałem biologicznym, których zasobów jest mało, dlatego nie powinna być wykorzystywana w produkcji ciepła czy energii, gdzie można postawić na inne technologie. Rada zaleca w swoim raporcie, by wycofano miliardy euro dotacji na promowanie spalania biomasy, jednak po opracowaniu planu wycofywania się z tej technologii. Holenderski rząd będzie korzystał w wniosków płynących z raportu i ma przedstawić ramy dla rozwoju biozasobów w gospodarce po wakacjach. Odejście od biomasy będzie się wiązało z wypłatą milionowych odszkodowań firmom, które zainwestowały w ten sektor. Trzeba się liczyć z konsekwencjami społecznymi, jak utrata miejsc pracy. W oczekiwaniu na decyzję ze strony polityków szwedzki Vattenfall już zawiesił plany budowy elektrowni na biomasę w Diemen.
Jeszcze w maju Eric Wiebies, minister gospodarki i polityki klimatycznej Niderlandów, powiedział, że biomasa jest niezbędna na drodze do rozwoju OZE i redukcji emisji CO2. Pelety używany w elektrowniach w Holandii to pozostałości drewna pochodzącego z przemysłu drzewnego.
Euractiv , BiznesAlert

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 24.07.2020r. 10:40
Przyjrzałem się dokładniej temu raportowi.Otóż w Holandii spala się głównie zrębki leśne, głównie importowane z Ameryki i Azji. I to rzeczywiście stwarza problemy rozliczeniowe, chociaż i w tym przypadku dokładna analiza wykazuje, że i tak bilans jest pozytywny i globalnie oszczędzić można 60-80% CO2 w porównaniu z węglem. Ale rzeczywiście można dyskutować, czy ogałacanie Ziemi z lasów jest ekologicznym rozwiązaniem.
Cała sprawa NIE DOTYCZY jednak biomasy AGRO i RDF !
I tak w Holandii w Moerdeijk spala się dziennie 1400 ton kurzego pomiotu (chicken litter) i innych bioodpadów. Zaklad funkcjonuje od lat i przynosi zyski. Holendrzy spalają też swoją biomasę Agro (zieleń komunalna i inne odpady z rolnictwa).
Wnioski z tego raportu dla Polski mogą być tylko takie, że przestańmy spalać biomasę leśną(dotąd głównie importowaną , teraz będzie z naszych lasów aby zasilić dochody LP i budżetu), natomiast biomasa Agro, mimo dobrze opracowanych technik jej spalania, jest w ogóle pomijana w planach i rozważaniach, mimo, że może ona w krótkim czasie radykalnie zmienić bilans naszego OZE. Ale tu potrzeba skoordynowanych działań kilka resortów, bo rolnicy i przetwórcy drugi raz już nabrać się nie dadzą !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE