ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gawlikowska-Fyk: Polska ma duże środki do wykorzystania na transformację energetyczną
21.07.2020r. 14:46

Polska może z unijnego budżetu otrzymać duże środki do wykorzystania na transformację energetyczną. Potrzebne jest sprawne przygotowanie odpowiednich planów - oceniła Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii.
"To są ogromne środki do wykorzystania, bez precedensu, ale są jednorazowe. Chodzi o szybkie ich wykorzystanie, by dać gospodarkom duży impuls. Unia Europejska chce finansować niskoemisyjną transformację, to od Polski zależy jak szybko i sprawnie przygotujemy plany i jak się uda z tych pieniędzy skorzystać. Nie będzie ich w następnej perspektywie budżetowej, więc +teraz albo nigdy+" - powiedziała PAP Biznes Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik projektu Elektroenergetyka w Forum Energii.

W nocy unijni przywódcy porozumieli się co do nowych środków na kolejne 7 lat w ramach budżetu Unii Europejskiej oraz funduszu odbudowy, które mają w sumie wynieść 1,82 bln euro.

W ramach porozumienia ustalono, że 30 proc. wszystkich środków ma trafić na działania związane z wypełnieniem unijnych celów klimatycznych. Ponadto, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) został zmniejszony o 20 mld euro - z 37,5 mld do 17,5 mld euro.

"Klimat jest mocno widoczny w konkluzjach szczytu. Środków na działania proklimatyczne miało być bardzo dużo, bo już Komisja Europejska proponowała wykorzystanie 25 proc. środków z budżetu i z instrumentu +Przyszłe pokolenia+ na działania zgodne z porozumieniem paryskim, czyli na ochronę klimatu. Ostatecznie ustalono, że to będzie 30 proc. Tych środków jest więc dużo. Dodatkowo, jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma wynieść 17,5 mld euro" - powiedziała Gawlikowska-Fyk.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w Brukseli, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro. Do Polski trafią też środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wicepremier Jacek Sasin mówił, że to będzie 3,5 mld euro.
"To mniej niż zakładane wcześniej 8 mld euro, ale warto przypomnieć, że jeszcze niedawno w ogóle nie było w planach tego funduszu, a Polska ma być jego głównym beneficjentem. Te środki, do wykorzystania do 2027 r., mają iść na transformację terenów górniczych. Na razie trzy regiony sygnalizują przygotowanie się do wykorzystania tych środków: Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolska. Brakuje z kolei m.in. regionów z węglem brunatnym: Bełchatowa, czy Turowa" - wskazała ekspertka Forum Energii.

Na szczycie uzgodniono, że pełne wykorzystanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będzie uzależnione od tego, czy dane państwo zgodzi się na neutralność klimatyczną.

"Wiadomo, że teraz tylko Polska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Jeśli nie potwierdzi celu neutralności klimatycznej, będzie mogła skorzystać z 50 proc. środków" - powiedziała Gawlikowska-Fyk.

Jak zauważyła ekspertka, temat neutralności klimatycznej do 2050 r. przewija się przez cały tekst konkluzji.

"To jednak cele na poziomie Unii Europejskiej, nie ma zapisu, że cel musi być osiągnięty przez każde państwo członkowskie z osobna. Wiadomo jednak, że to kolejne potwierdzenie tego kierunku. Są też zapisy, że pojawi się nowy cel na 2030 rok" - powiedziała.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: życzliwy 21.07.2020r. 15:09
No tak - neutralność 2050 jest przecież zobowiązaniem kierunkowym na poziomie UE ponieważ dobrze byłoby żeby... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.07.2020r. 11:48
Ponieważ jako jedyny kraj unijny nie zgodziliśmy się na neutralność klimatyczną w 2050 roku to otrzymamy tylko połowę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE