ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: nie możemy zgodzić się na propozycję bardzo ogólnej klauzuli dot. praworządności
19.07.2020r. 18:36

Mimo dwóch dni rozmów wciąż są bardzo duże rozbieżności ws. alokacji środków, zarządzania funduszem odbudowy, ile ma w nim być dotacji, a ile kredytów - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska nie może się zgodzić na propozycję bardzo ogólnej klauzuli dot. praworządności.
Szef polskiego rządu przed rozpoczęciem trzeciego dnia obrad stwierdził, że po dwóch dniach rozmów cały czas jest kilka nieuzgodnionych spraw. Jak wskazał przede wszystkim jest bardzo dużo rozbieżności dotyczących alokacji środków, sposobu zarządzania tymi środkami. "Ile w dotacjach, ile w kredytach; nawet ta podstawowa kwestia nie została uzgodniona" - mówił Morawiecki.

Dodał, że są zasadnicze różnice pomiędzy państwami Północy, zwłaszcza "grupą skąpców", która chce ograniczyć pule dotacji do minimum i ewentualnie zwiększyć poziom kredytów, a państwami z południa Europy.

Morawiecki zwrócił uwagę, że nie zostały też ustalone sposoby zarządzania tymi środkami. Podkreślił jednocześnie, że Polska z zadowoleniem odnotowuje fakt, że jedno z głównych źródeł wzrostu środków w budżecie - ETS, czyli handel emisjami, "nie jest dzisiaj brany pod uwagę". "ETS to byłoby źródło wysoce regresywne z punktu widzenia Polski i w związku z tym niekorzystne" - ocenił.

Premier poinformował też, że unijni liderzy dyskutują sposoby "jak najlepszego nadzoru nad wydatkowaniem pieniędzy". Zaznaczył, że w tym kontekście są pewne rozbieżności.
Morawiecki mówił, że jest też propozycja "bardzo ogólnej klauzuli praworządności", która - jak stwierdził - jest bardzo mocno nadużywana.
"Jest traktowana jako swego rodzaju straszak i na taki warunek ogólnie sformułowany nie możemy się zgodzić ponieważ on grozi dużymi ryzykami, nie tylko Polski, nie tylko dla Europy Środkowej. Jest to narzędzie w ręku silniejszych państw, które mogą w każdym momencie zacząć szantażować inne państwa" - powiedział Morawiecki.

Polski premier wskazał, że unijni przywódcy nie uzgodnili jeszcze warunkowości klimatycznej. "Polska jak wiadomo ma największe problemy w transformacji energetycznej, a to ze względu na odziedziczony system elektro-energetyczny" - zwrócił uwagę.
Zapewnił, że Polska robi ogromne postępy w tej dziedzinie, instalując coraz więcej mocy opartych o fotowoltaikę, a także robiąc duże postępy w innych niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych źródłach energii.
"To jest tutaj dostrzegane. Cieszę się, że te stanowiska się zbliżają, ale jeszcze nie zbliżyły się do tego stopnia, żeby można było powiedzieć, że ten element został ostatecznie uzgodniony" - mówił.

Morawiecki poruszył też kwestię rabatów podkreślając, że zdaniem Polski, ale też większości państw, rabaty są "niedobrą, niewłaściwą formą wynagradzania już zakumulowanego bogactwa". "Państwa, które bardzo dużo korzystają na rynku jednolitym, na handlu międzynarodowym, na swobodzie przepływu kapitałów, swobodzie świadczenia usług, która jest selektywna, te państwa chcą jednocześnie bardzo wysokich rabatów. Nawet wyższych niż to jeszcze parę tygodni temu leżało na negocjacyjnym stole" - zauważył.
"To również jest dla nas rzecz, która powinna podlegać daleko idącym negocjacjom" - dodał.

Wskazał, że z naszej perspektywy patrząc na jednolity rynek europejski ważny jest nie tylko budżet, ale "kto w jaki sposób z UE, z jednolitego rynku, ze wspólnego wewnętrznego rynku korzysta". "I tutaj wiadomo, że najwięcej korzystają w formie handlu międzynarodowego, dywidend, odsetek od kapitału, od obligacji pozyskiwanych z krajów środkowej Europy właśnie państwa te bogate, z Europy Zachodniej" - mówił.
"My wskazujemy na ten pełen wachlarz zależności, współzależności, korzyści, ale także ryzyk i strat, które niektóre państwa ponoszą. Jest to oczywiście kwestia wyważenia różnych racji i wskazujemy na konieczność dalszych negocjacji" - stwierdził.
"Stanowiska się zbliżają, ale jeszcze nie we wszystkich sprawach" - podsumował premier.

Szefowie państw i rządów rozmawiają od piątku o pakiecie opiewającym na 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro. Na drodze do kompromisu stoi opór krajów określających się jako "oszczędne", do których zaliczają się Austria, Dania, Szwecja, Niderlandy i Finlandia.


KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Socyal 20.07.2020r. 08:01
Na żadną klauzulę w tym temacie nie powinniśmy się godzić. W Polsce obowiązuje polska konstytucja, wybierana przez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 28-07-2020r. 22:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 21.07.2020r. 10:31
Najpierw było; "Nie możemy się zgodzić", a następnie przegłosowane zostało porozumienie z klauzulą wiążące... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE