ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koniec węgla w Niemczech nie taki szybki?
25.05.2020r. 15:55

Niemieckie stowarzyszenie operatorów elektrowni na węglu kamiennym (VKU) zaproponowało dłuższą pracę siłowni, niż zaplanowała to komisja dekarbonizacyjna. Węgiel kamienny miałby wesprzeć OZE - donosi portal energetyka24.com powołując się na serwis Clean Energy Wire.
W grę wchodzi rok 2038, czyli 5 lat później niż plany niemieckiej komisji dekarbonizacyjnej dotyczące węgla kamiennego. Ten rok to też data graniczna obowiązująca dla węgla brunatnego. Siłownie oparte na węglu kamiennym miałyby pozwolić na rezygnację z budowy nowych mocy gazowych, które zaplanowano jako stabilizator dla OZE.

- Jak podaje CLEW, Niemcy planują uruchomić nowe elektrownie gazowe o mocy 17 GW. Błękitne paliwo już teraz wybija się na prowadzenie w roli stabilizatora niemieckiego systemu - w RFN w 2019 roku spalało się obecnie najwięcej gazu w celach energetycznych w historii - czytamy na energetyka24.com.

Problem w Niemczech pojawił się, bo rząd jednocześnie chce odejść i od węgla, i od atomu, a tymczasem OZE wymaga stabilizatora. Tę rolę może pełnić węgiel kamienny. Pytanie, jak na propozycję VKU, zareaguje rząd i organizacje ekologiczne.
Latem w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zostać uruchomiona Datteln IV - elektrownia węglowa która w założeniu ma być ostatnią tego typu jednostką u naszych zachodnich sąsiadów. Właścicielem elektrowni jest koncern Uniper. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 r. i miała zakończyć się w roku 2011, ale plan ten nie mógł zostać zrealizowany z powodu usterek, których konsekwencją były przestoje w budowie.

Datteln IV ma dać 1100 MW i jak zastrzega koncern Uniper będzie to najczystsza elektrownia na świecie. Jej budowa kosztowała 1,5 mld euro.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE