ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: 160 mld euro pomocy dla europejskiego przemysłu energochłonnego
24.04.2020r. 17:19

Sektor energochłonny może liczyć na 160 mld euro unijnej pomocy na łagodzenie ekonomicznych skutków pandemii koronawirusa; to 10 proc. ogólnego planowanego przez UE wsparcia gospodarki na poziomie 1,6 bln euro - wynika z informacji europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego.
Jak poinformowało śląskie biuro eurodeputowanego, podczas piątkowych obrad komisji przemysłu Parlamentu Europejskiego Tobiszowski zadał komisarzowi Thierry'emu Bretonowi, odpowiedzialnemu w Komisji Europejskiej za rynek wewnętrzny, pytania dotyczące wsparcia sektora energochłonnego w czasach pandemii.

"W odpowiedzi wskazano, że dla jego przedstawicieli przewiduje się 160 mld euro pomocy, co stanowi 10 proc. ogólnego wsparcia gospodarki określonego na poziomie 1,6 bln euro. Jak wskazują dane przekazane przez komisarza Bretona, w Europie istnieje 450 tys. przedsiębiorstw sektora energochłonnego, zatrudniających 6 mln pracowników" - poinformowali w komunikacie współpracownicy b. wiceministra energii, a obecnie europosła, Grzegorza Tobiszowskiego.

Posiedzenie piątkowej komisji dotyczyło m.in. wsparcia sektora małych i średnich firm, Europejskiego Funduszu Odbudowy Przemysłowej, rozwiązań w dziedzinie IT (przede wszystkim aplikacji wsparcia w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa), a także sektora energochłonnego, zidentyfikowanego przez komisję ITRE jako jeden z 13 tzw. ekosystemów przemysłowych. Wśród firm energochłonnych są m.in. huty, cementownie, przemysł chemiczny i inne zakłady przemysłowe.
Niedawno przywódcy państw członkowskich UE zgodzili się na utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki, który ma pomóc w walce z wywołanym pandemią koronawirusa kryzysem. Jak podał portal euractiv.pl, nie ma jeszcze zgody co do jego ostatecznej wysokości, jak i źródeł finansowania. Istnieje też odmienne zdanie co do formy pomocy pomiędzy państwami członkowskimi.

"Państwa południowej Europy, a przede wszystkim Włochy, Hiszpania, Grecja czy Portugalia, ale także kilka innych państw, w tym Polska, chcą, aby nowy fundusz wypłacał bezzwrotne dotacje. Kraje Europy północnej, w tym Austria, Dania, Holandia, Szwecja czy Niemcy, wolałyby, aby fundusz udzielał preferencyjnych pożyczek" - czytamy w komunikacie biura europosła Tobiszowskiego.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 25.04.2020r. 12:14
Ten artykuł powinni przeczytać wszyscy idioci którzy ciągle obrzydzają UE i chcą abyśmy z niej wystąpili i szybko... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE