ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?

Kiedy: 4 czerwiec 2020
Miejsce: Jak stworzyć dobry wniosek o fundusze na niskoemisyjną transformację?
Organizator: Forum Energii
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tak koronawirus obniżył zużycie energii w Europie
25.03.2020r. 16:01

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, spowolnienie europejskiej gospodarki wywołane restrykcjami mającymi na celu walkę z koronawirusem już przełożyło sie na spadek konsumpcji energii. W ubiegłym tygodniu największa redukcja zużycia w stosunku do wcześniejszego tygodnia wystąpiła we Francji i we Włoszech. Widać było ją także w naszym kraju, ale w mniejszym stopniu.
Ograniczenia w pracy firm i w transporcie w Europie przekładają się już na wyraźne spadki cen uprawnień do emisji CO2, które w połączeniu z prognozowanym niższym zapotrzebowaniem na energię skutkują występującymi na całym kontynencie spadkami cen energii.

Brytyjski think-tank Ember (wcześniej Sandbag) podsumował jak w ubiegłym tygodniu spowolnienie aktywności gospodarczej wywołane epidemią koronawirusa obniżyło zużycie energii w Europie.

Ember przeanalizował zużycie energii w kilkunastu europejskich krajach, podkreślając, że o ile pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Europie zostały odnotowane dwa miesiące temu, o tyle wyraźne ograniczenie aktywności widać na Starym Kontynencie dopiero od około 10 dni.

Dodatkowo brytyjska firma w swojej analizie uwzględniła wpływ, jaki na popyt na energię mogły mieć czynniki pogodowe.

Przyjęto, że spadek temperatury o 1 st. C oznacza wzrost zużycia energii o 0,8 proc. w porównaniu do tej samej pory z wcześniejszego tygodnia, przy czym we Francji przyjęto nawet wzrost o 2,5 proc. z uwagi na większy wpływ temperatur na zużycie energii w związku z powszechnym w tym kraju ogrzewaniem energią elektryczną.

W dniach 16-22 marca największy spadek zużycia energii wśród przeanalizowanych państw odnotowano we Włoszech i we Francji, gdzie konsumpcja energii zmniejszyła się tydzień do tygodnia o 12 proc.

Ember odnotowuje, że tydzień wcześniej spadek we Włoszech w porównaniu do wcześniejszego tygodnia wyniósł już 8 proc., co oznacza spadek w ciągu dwóch tygodni o 20 proc., przy czym we włoskim systemie elektroenergetycznym pierwsze spadki zużycia energii było widać już w pierwszym tygodniu marca - najwcześniej w Europie.
Włoska firma energetyczna A2A odnotowuje, że średni spadek zużycia energii na Półwyspie Apenińskim miała spaść przeciętnie o 15 proc., przy czym w jego północnej części, najbardziej dotkniętej epidemią, zużycie energii miało zmaleć nawet o 25 proc.

Niewiele mniejszy spadek zużycia energii w dniach 16-22 marca w porównaniu do 9-15 marca Ember odnotowuje w Hiszpanii (-10 proc.), a następnie w Austrii (-8 proc.) oraz Belgii i Irlandii (-7 proc.).

W naszym kraju według Ember spadek popytu na energię wyniósł 4 proc. i był wyższy niż w kilku krajach bardziej dotkniętych epidemią, jak Niemcy (-3 proc.) czy Wielka Brytania (-2 proc.).Zużycie energii elektrycznej w Polsce w dniach 16-22 marca (linia czarna) i 9-15 marca (zielona linia) z korektą o temperaturę. Źródło: Ember / Entso-E.

Ember zaznacza, że to na razie początkowe dane jeśli chodzi o wpływ kryzysu wywołanego koronawirusem na zużycie energii elektrycznej w Europie.

Think tank przytacza liczby pokazujące, jak wyglądał spadek popytu na energię w kolejnych miesiącach epidemii koronawirusa w Chinach.

W styczniu spadek zużycia energii w Państwie Środka rok do roku wyniósł około 8 procent, w lutym po zamknięciu miasta Wuhan spadek wyniósł 16 proc., a obecnie wyłącznie w prowincji Hubei, najbardziej dotkniętej koronawirusem, zapotrzebowanie na energię na być nadal niższe o około 30 proc. w porównaniu do zapotrzebowania w analogicznym okresie ubiegłego roku.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ekologik 26.03.2020r. 14:50
koronowirus sojusznikiem w walce z globalnym ociepleniem, zieloni powinni się cieszyć....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE