ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spór o Nord Stream 2 z udziałem PGNiG ma zostać rozstrzygnięty w maju
25.03.2020r. 08:33

Niemiecki regulator Bundesnetzagentur ma rozważyć, czy pozwolić na wyłączenie spornego gazociągu Nord Stream 2 spod unijnego prawa zrewidowanej dyrektywy gazowej. Polacy są przeciw. Architekci gazociągu prezentują kontrargumenty. Spór ma zakończyć się w maju - czytamy w BiznesAlert.pl.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że zwolnienie odnogi Nord Stream 1 w Niemczech o nazwie OPAL było niezgodne z zasadą solidarności, która zakłada, że poszczególne kraje unijne nie mogą wpływać negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne pozostałych. Takim negatywnym wpływem miało być zwiększenie dostaw rosyjskiego Gazpromu do Niemiec.

Rosjanie chcą użyć w tym samym celu gazociągu Nord Stream 2, który miałby powstać z opóźnieniem do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku, pozwalając na dostawy do 55 mld m sześc. gazu rocznie. Niemiecki regulator będzie decydował o tym, w jaki sposób wdrożyć względem tej inwestycji regulacje znowelizowanej dyrektywy gazowej, która wprowadza regulacje antymonopolowe na wszystkie gazociągi importowe. Te powstałe przed 23 maja 2019 roku mogłyby liczyć na derogację. Polskie PGNiG zostało włączone w proces opiniowana działań Bundesnetzagentur.
Nord Stream 2 AG, spółka Gazpromu odpowiedzialna za gazociąg, przekonuje, że był on "gotowy ekonomicznie" przed majem 2019 roku, bo został przygotowany jego model finansowy. Przekonuje, że ewentualne zwolnienie z dyrektywy gazowej nie uderza w solidarność europejską, bo gazociąg nie będzie miał negatywnego wpływu na bezpieczeństwo dostaw w Europie Środkowo-Wschodniej, posiłkując się raportem Frontier Economics. Twierdzi, że nowy gazociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw, zapewniając nowy szlak.

Jednakże gazociąg Nord Stream 2 nadal nie został ukończony, a jego negatywny wpływ na bezpieczeństwo dostaw został potwierdzony przez Komisję Europejską, która opowiedziała się już przeciwko derogacji. Komisja będzie zatwierdzać decyzję Bundesnetzagentur, która powinna zapaść do 24 maja 2020 roku. Wprowadzenie przepisów dyrektywy gazowej może zwiększyć koszty i opóźnić Nord Stream 2 przez konieczność dostosowania projektu do zapisów trzeciego pakietu energetycznego, która może oznaczać nawet potrzebę zmiany prawa rosyjskiego dającego jednej firmie, Gazpromowi, wyłączne prawo do eksportu gazu rosyjskiego gazociągami - czytamy w BiznesAlert.pl.
S&P Platts , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE