ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Breton: Europejski Zielony Ład ma być realizowany pomimo pandemii koronawirusa
20.03.2020r. 09:20

Europejski Zielony Ład, polegający na pełnej dekarbonizacji gospodarki do 2050 roku, zostanie zrealizowany pomimo pandemii koronawirusa - powiedział europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thiery Breton. Obecnie rządy państw członkowskich są skupione na walce z wirusem - czytamy w BiznesAlert.pl.
W ostatnich dniach w Europie wybrzmiał pomysł, by w związku z pandemią ograniczyć europejski system handlu emisjami (EU ETS), by odciążyć przedsiębiorstwa, które mogą ucierpieć przez nadchodzący kryzys ekonomiczny. Breton zdecydowanie odciął się od tego pomysłu. - To nie koniec Europejskiego Zielonego Ładu. Powinniśmy pracować nad bardziej ekologicznymi rozwiązaniami - powiedział. Zaznaczył, że koronawirus może kazać zrewidować niektóre plany Komisji Europejskiej, ale na pewno nie może się to odbywać kosztem dekarbonizacji.

Breton powiedział, że europejskie firmy dokonywały przeglądu swoich działań w celu rozwiązania problemów, w tym kosztów emisji dwutlenku węgla, jeszcze zanim koronawirus zakłócił łańcuchy dostaw.
Zaledwie dziewięć dni temu UE przedstawiła prawo klimatyczne, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do zera do 2050 roku. Będzie to wymagało ogromnych inwestycji w modernizację przemysłu za pomocą narzędzi niskoemisyjnych. Od tego czasu firmy, w tym ArcelorMittal, największy na świecie producent stali i niemiecki producent samochodów Volkswagen, oświadczyły, że zmniejszą produkcję w Europie z powodu zakłóceń łańcucha dostaw i malejącego popytu. Niższa produkcja oznacza, że w tym roku emisje dwutlenku węgla z przemysłu spadną w Europie o ponad 20 milionów ton.

W wyniku pandemii spadły ceny emisji dwutlenku węgla w UE, ale może to również oznaczać, że dostępnych jest mniej środków finansowych, aby pomóc sektorom przemysłowym w dekarbonizacji. Ceny emisji dwutlenku węgla wynoszą obecnie około 16 euro za tonę.
Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE