ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Słowacja. Dotacje na fotowoltaikę rozeszły się w 36 minut
19.03.2020r. 19:44

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, tyle czasu od uruchomienia naboru potrzebowali Słowacy, aby wykorzystać budżet dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne w kolejnym naborze przeprowadzonym przez rząd w Bratysławie.
Rządowa Słowacka Agencja Innowacji i Energetyki (Slovenska Inovacna A Energeticka Agentura, SIEA) przeprowadziła kolejny nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne.

Nabór rozpoczął się w dniu 10 marca i został zakończony już po 36 minutach, ponieważ wartość wnioskowanego dofinansowania tak szybko przekroczyła budżet naboru, który wyniósł 700 tys. euro.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych mają otrzymać niemal wszyscy z 492 wnioskodawców. Daje to jednostkową wartość dotacji wynoszącą około 1,4 tys. euro.

W dotychczasowych naborach SIEA przyznała dotacje o wartości około 2,4 mln euro do montażu około 1,7 tys. instalacji fotowoltaicznych, z czego zrealizowano dotąd 1,17 tys. wypłat na około 1,6 mln euro.

Dofinansowaniem w programie realizowanym od kilku lat przez słowacki rząd mogą zostać objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, ale także kotły na biomasę, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Wartość przyznanych dotychczas dopłat dla wszystkich typów domowych instalacji OZE wynosi 17,5 mln euro, a prawo do dofinansowania otrzymało 8,6 tys. słowackich gospodarstw domowych.
Tylko w ubiegłym roku słowacki rząd przeznał dopłaty warte 11,8 mln euro.

Natomiast w ramach naborów dla poszczególnych technologii OZE, które zostały przeprowadzone od początku tego roku, SIEA przyznała dopłaty warte niemal 4,7 mln euro dla 2,43 tys. instalacji OZE.

Zgodnie z początkowymi zasadami programu dopłat do instalacji fotowoltaicznych, ich beneficjenci mieli 3 miesiące na wykonanie montażu, jednak teraz z powodu problemów wywołanych zagrożeniem epidemią koronawirusa terminy na wykonanie instalacji przedłużono do 5 miesięcy.

Kolejny nabór wniosków o dopłaty na instalacje fotowoltaiczne ma zostać przeprowadzony w przyszłym miesiącu.

Cel programu dopłat do domowych instalacji OZE, który jest realizowany na Słowacji, to uruchomienie źródeł o łącznej mocy 140 MW do roku 2023.

Budowę większych instalacji OZE Bratysława obecnie wspiera w ramach systemu aukcyjnego. Pierwszą aukcję słowackie ministerstwo gospodarki ogłosiło na początku tego miesiąca.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE