ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sześć państw Unii Europejskiej chce celu 100 proc. energii z OZE
16.03.2020r. 16:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl. kilka unijnych krajów skierowało wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym wzywają do przyjęcia na poziomie Unii Europejskiej celu przejścia na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Wśród tych państw są prymusi w produkcji energii odnawialnej, ale są także państwa, którym do osiągnięcia krajowych celów OZE sporo brakuje.
Na razie unijne prawo wyznacza cel 20-procentowego udziału energii odnawialnej w miksie energii konsumowanej w Unii Europejskiej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie w roku 2020. Przy tym każdy z krajów jest zobowiązany do realizacji indywidualnego celu. Wszystkie krajowe cele składają się na cel na poziomie unijnym.

Wiadomo, że nie wszystkie kraje zrealizują swoje cele. W tym gronie jest Polska, w przypadku której ostatnie dane sugerują, że nasz kraj nie osiągnie swojego celu OZE na rok 2020, który wynosi 15 proc. W ostatnich latach udział zielonej energii w naszym kraju wynosił poniżej 12 proc.

Natomiast w 2018 roku cała Unia Europejska miała 18-procentowy udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym. Do realizacji celu na 2020 rok brakowało więc 2 pkt proc., jednak systematyczny wzrost notowany we wcześniejszych latach na poziomie UE daje nadzieję na osiągnięcie celu 20 proc. w wymaganym terminie.

Unia Europejska ma już ponadto wyznaczony cel OZE na rok 2030, który wynosi 32 proc. W tym przypadku nie zdecydowano się na przyjęcie obligatoryjnych celów krajowych, jednak Komisja Europejska ma zyskać narzędzia, które skłonią poszczególne kraje do wyznaczenia i realizacji swoich krajowych ścieżek, które dadzą poziom 32 proc. na poziomie UE.

Teraz, jak donosi serwis Euractiv, sześć unijnych państw wystosowało wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym apelują o przyjęcie celu 100-procentowego udziału zielonej energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej. W tym gronie są Austria, Dania, Litwa, Irlandia, Luksemburg i Hiszpania.

- Obywatele w całej Europie pokazali, jak istotne jest dla nich ryzyko zmian klimatycznych. Zwłaszcza młodsza generacja zachęca nas do szybszego przechodzenia na w pełni zrównoważone technologie. Jesteśmy przekonani, że te obawy powinny zostać potraktowane poważnie i jako liderzy mamy odpowiedzialność, aby pokazać młodszej generacji, że ich głos jest słyszany - czytamy w liście podpisanym przez ministrów z sześciu unijnych państw.

Wcześniej Komisja Europejska zaprezentowała zestaw scenariuszy rozwoju unijnego miksu energetycznego do 2050 roku. Najmniej ambitny jest scenariusz "business-as-usual", a najbardziej ambitny cel zakłada zerowe emisje netto, jednak nawet ten scenariusz nie uwzględnia przejścia w całości na energię ze źródeł odnawialnych.
W gronie państw, które opowiedziały się za uwzględnieniem scenariusza 100-procentowego udziału OZE, są unijni liderzy w zwiększaniu udziału zielonej energii w krajowych miksach energetycznych.

Według Eurostatu Dania w 2018 roku osiągnęła udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie 36,1 proc., przekraczając swój krajowy cel na 2020 rok o 6,1 pkt proc.

W podobnej sytuacji była Litwa, która osiągnęła poziom 24,4 proc. wobec krajowego celu 23 proc.

Austria w 2018 roku osiągnęła udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie 33,4 proc. wobec celu 34 proc. na rok 2020.

Luksemburg w 2018 roku mocno przybliżył się do swojego celu ustalonego na 11 proc., zwiększając udział OZE w latach 2017-2018 z 6,4 proc. do 9,1 proc. Władze tego kraju podjęły już jednak rozmowy m.in. z Litwą, od której chcą odkupić brakujący "wirtualny" wolumen zielonej energii, aby wypełnić swoje zobowiązanie na rok 2020.

Hiszpanii do osiągnięcia swojego celu na poziomie 20 proc. w 2018 roku zabrakło 2,6 pkt proc., natomiast dużo gorzej wyglądała w tym zakresie sytuacja w Irlandii, gdzie osiągnięto poziom 11,1 proc. wobec krajowego celu 16 proc.

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Energetyk 16.03.2020r. 16:46
Jak chcą, to niech sobie realizują. Ale muszą mieć świadomość, że wiatraki przyciągają koronawirusa, są dla niego jak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uwe 16.03.2020r. 21:29
Żenujące trochę. Inicjatywa na odwrócenie uwagi. Czysta polityka energetyczna. Po II wojnie Austria też była 1 ofiarą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.03.2020r. 10:44
20 nie zrobili, a 100 się marzy. Na Mikułowej oprócz przesuwnika potrzebne szybkie odcięcie od Europy, bo tam w końcu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE