ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brakuje miliardów euro na rozbudowę sieci przesyłowych w Niderlandach i w Niemczech
03.02.2020r. 06:21

Inwestycje Tennet związane z utrzymaniem sprawności i wydajności sieci elektroenergetycznych w latach 2019 -2028 mają wynieść 35 mld euro. Z tego 12 mld euro wydane zostanie na sieć w Niderlandach, a aż 23 mld euro na połączenia energetyczne w Niemczech. Minister finansów Niderlandów Wopke Hoekstra stwierdził, że firmie brakuje blisko pięciu mld euro, aby spełnić zobowiązania związane z planem inwestycyjnym na lata 2019-2028.
Za przesyłanie mocy i infrastrukturę sieci elektroenergetycznej w Niemczech odpowiadają operatorzy TenneT, Amprion, 50Hertz Transmission i TransnetBW. To oni obsługują sieci dystrybucyjne i przesyłowe. Każdy z operatorów ma swój własny przydzielony mu rejon. Transnet BW działa na terenie Badenii-Wirtembergii, podczas gdy 50Hertz Transmission obsługuje landy wschodnie oraz Hamburg. Do Amprion należą regiony położone w zachodniej części kraju, w tym Zagłębie Ruhry, oraz niewielka enklawa między Badenią-Wirtembergią a Bawarią.

Największy obszar, ciągnący się od północnego Szlezwiku-Holsztyna przez Dolną Saksonię i Hesję do Bawarii, należy do operatora Tennet. To właśnie holenderska firma Tennet kupiła w 2010 roku od niemieckiego koncernu EON dużą część niemieckich sieci przesyłowych, w tym 10 700 kilometrów linii wysokiego napięcia. W tym samym okresie z obsługi niemieckiej sieci elektroenergetycznej wycofał się szwedzki Vattenfall, który sprzedał swoją część sieci firmie 50Hertz.

Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur,"BNetzA") zapowiedziała rozbudowę linii wysokiego napięcia, które mają przesyłać energię z farm wiatrowych na północy kraju (Szlezwik-Holsztyn i Dolna Sachsonia) na południe (Bawaria i Badenia-Wirtembergia). W najbliższych latach musi zostać unowocześnionych lub przebudowanych ponad 7500 kilometrów sieci przesyłowej.
BnetzA wychodzi z założenia, że potrzebne będą dwie trasy linii, których koszty szacowane są na 52 mld euro. Z uwagi na ich przebieg większość kosztów tego przedsięwzięcia poniesie Tennet. Pierwsze kalkulacje wskazują, że firma ta będzie musiała zainwestować około 20 - 24 mln euro.

Tennet należy do skarbu państwa Niderlandów i działa jako operator sieci w tym kraju w w Niemczech. Jej inwestycje związane z utrzymaniem sprawności i wydajności sieci elektroenergetycznych w latach 2019-2028 mają wynieść 35 mld euro. Z tego 12 mld euro wydane zostanie na sieć holenderską, a aż 23 mld euro na połączenia energetyczne w Niemczech. Holenderski minister finansów Wopke Hoekstra stwierdził, że firmie brakuje blisko pięciu miliardów euro, aby spełnić zobowiązania związane z planem inwestycyjnym na lata 2019 - 2028. W związku z tym holenderskie Państwo zastanawia się nad sprzedażą firmy Tennet.

Jeszcze we wrześniu 2019 roku Emiliano Bellini z portalu pv-magazine.de był zdania, że udziały w Tennet może zakupić inwestor prywatny. Inną alternatywą byłby udział niemieckiego rządu. Inny niemiecki portal energetyczny Energate, podał ostatnio, że niemiecki rząd nie wyklucza częściowego przejęcia Tennet lub zakupu udziałów tej firmy z pomocą banku państwowego Kreditanstalt für Wiederaufbau ("KfW"), jak było w przypadku 50Hertz.
BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE