ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE opowiedziała się przeciwko odstąpieniu Nord Stream 2 od wdrożenia unijnych regulacji antymonopolowych
16.01.2020r. 06:38

Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała wicepremierowi do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Dmytro Kulebie, że "prawo unijne powinno być wprowadzone w przypadku Nord Stream 2 bez wyjątków". Źródło BiznesAlert.pl w Komisji uznało, że jeśli Nord Stream 2 nie wdroży przepisów unijnych, będzie "nielegalny".
BiznesAlert.pl informował, że operator projektu Nord Stream 2 AG zwrócił się do niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur o zwolnienie z obowiązku wdrożenia przepisów zrewidowanej dyrektywy gazowej, która nakłada na projekty jak Nord Stream 2 obowiązek wprowadzenia regulacji trzeciego pakietu energetycznego: rozdziału właścicielskiego, powołania niezależnego operatora, wyznaczania przez niego niezależnie taryf, dopuszczenia stron trzecich do przepustowości. Nord Stream 2 AG argumentuje swą prośbę faktem, że odcinek niemiecki podlegający prawu unijnemu powstał przed majem 2019 roku, od kiedy obowiązują przepisy znowelizowanej dyrektywy.
Wdrożenie przepisów unijnych względem Nord Stream 2 może zwiększyć koszty i opóźnić budowę tego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jest on opóźniony już teraz, bo pierwotnie miał rozpocząć dostawy z końcem 2019 roku. Władze rosyjskie przyznają, że stanie się to do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Aplikacja zapisów dyrektywy gazowej oznaczałaby być może konieczność zmiany prawa rosyjskiego, które daje Gazpromowi wyłączne prawo eksportu gazu rosyjskiego z użyciem gazociągów albo stworzenia nowej spółki, która zostałaby niezależnym operatorem spornej infrastruktury - czytamy w BiznesAlert.pl.
24 Kanał , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE