ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP przekazał do KE Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030
30.12.2019r. 13:22

Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało KE krajowy plan na rzecz energii i klimatu (KPEiK). Do 2030 r. zakłada on m.in. 7 proc. redukcję emisji w sektorze non-ETS, cel OZE 21-23 proc., udział węgla w produkcji energii elektrycznej na poziomie 56-60 proc.
Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało KE krajowy plan na rzecz energii i klimatu (KPEiK). Do 2030 r. zakłada on m.in. 7 proc. redukcję emisji w sektorze non-ETS, cel OZE 21-23 proc., udział węgla w produkcji energii elektrycznej na poziomie 56-60 proc.

Jak podkreśliło MAP, przekazując KPEiK przed końcem roku, wypełniło obowiązek nałożony na Polskę przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. W planie uwzględniono m.in. wnioski z konsultacji regionalnych oraz rekomendacji Komisji Europejskiej z czerwca 2019 r.

KPEiK wyznacza na 2030 r. szereg celów. To 7 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze non-ETS w stosunku do poziomu z 2005 r., 21-23 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto (zużycie łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe), 14 proc. udział OZE w transporcie, wzrost efektywności energetycznej o 23 proc., oraz 56-60 proc. udział węgla w produkcji energii elektrycznej z perspektywą dalszego spadku do 2040 r.

MAP zastrzegło, że 23 proc. cel OZE będzie możliwy do osiągnięcia w sytuacji przyznania Polsce dodatkowych środków unijnych, w tym przeznaczonych na sprawiedliwą transformację.

Plan - jak zaznaczyło MAP - został sporządzony w oparciu o krajowe strategie rozwoju zatwierdzone na poziomie rządowym, m.in. Strategię zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 r., Politykę Ekologiczną Państwa 2030, Strategię zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 oraz z uwzględnieniem projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040).

W KPEiK przypomina się, że projekt PEP 2040 przewiduje dążenie do redukcji krajowej emisji CO2 o 30 proc. w perspektywie do 2030 r. w porównaniu do 1990 r.
Cel redukcji w non-ETS - jak stwierdza Plan - ma być zrealizowany poprzez obniżenie emisji w transporcie, budownictwie i rolnictwie, przy uwzględnieniu korzystnych efektów płynących z pochłaniania CO2 przez ekosystemy oraz elastyczności, związanej z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem. Sektory nieobjęte systemem ETS, przede wszystkim transport, rolnictwo, sektor komunalno-bytowy, gospodarka odpadami, a także emisje przemysłowe poza ETS są źródłem ok. 50 proc. całkowitych emisji gazów cieplarnianych w Polsce - zaznaczono.

W kwestie udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto ocenia się, że w perspektywie 2030 r. udział źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie będzie zwiększał się o 1,1 pkt proc. średniorocznie, a w transporcie przewiduje się osiągniecie 14 proc. udziału OZE w perspektywie 2030 r. Aby umożliwić realizację powyższych celów, planuje się wsparcie odnawialnych źródeł energii w postaci kontynuacji obecnych i tworzenie nowych mechanizmów wsparcia i promocji. Zakłada się również wzrost wykorzystania biopaliw zaawansowanych, rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz zwiększenie dynamiki rozwoju mikroinstalacji OZE - stwierdza się w Planie.

Krajowy cel w zakresie poprawy efektywności energetycznej do 2030 r. ustalony został na poziomie 23 proc. w odniesieniu do zużycia energii pierwotnej według prognozy PRIMES 2007, co odpowiada zużyciu energii pierwotnej na poziomie 91,3 Mtoe w 2030 r. Wśród najważniejszych działań wymieniono rozwój ekologicznych i efektywnych systemów ciepłowniczych, produkcję ciepła w kogeneracji, inteligentne sieci oraz funkcjonowanie mechanizmów stymulujących oszczędność końcowego wykorzystania energii oraz zachowania prooszczędnościowe.

Jako istotne z punktu widzenia zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej, jak również dywersyfikacji źródeł, wskazano wdrożenie energetyki jądrowej. W KPEiK zapisano wybór technologii do 2021 r., rozpoczęcie pierwszej budowy części jądrowej do 2024 r. i uruchomienie pierwszego bloku o mocy ok. 1-1,5 GW w 2033 r. W kolejnych latach planowane jest uruchamianie kolejnych pięciu takich bloków, co 2-3 lata.

Udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej ma być systematycznie zmniejszany, by w 2030 r. osiągnąć poziom 56-60 proc. i w perspektywie roku 2040 zachowany ma zostać ten trend spadkowy.

W KPEiK zaznaczono, że biorąc pod uwagę dostępność krajowych złóż węgla kamiennego i brunatnego, przewiduje się utrzymanie krajowego wydobycia węgla na poziomie pozwalającym na pokrycie zapotrzebowania przez sektor energetyczny.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eko 30.12.2019r. 14:21
To ten sam plan co opracowało ME. Jest podobny do deklaracji o neutralności klimatycznej - też nie jest realny.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 30.12.2019r. 14:49
No właśnie te sektory nie objęte i nie objęte ETS to jest problem. Powiedzmy, że indywidualny spalacz węgla podłączy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE