ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: Polska wynegocjowała derogację na finansowanie infrastruktury gazowej
04.10.2019r. 11:54

Polska wynegocjowała derogację, która powinna pozwolić na dalsze finansowanie projektów infrastruktury przesyłu i dystrybucji gazu ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej - poinformował w piątek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Derogacja musi jeszcze zostać zatwierdzona w ramach tzw. trilogu.
Kwieciński poinformował dziennikarzy, że generalne założenie na nową unijną perspektywę budżetową (2021-27) jest takie, by infrastruktura bazująca na wykorzystaniu paliw kopalnych, w tym gazu, węgla i ropy nie była finansowana w politykach unijnych. Również Europejski Bank Inwestycyjny chciałby ograniczyć finansowanie tego typu inwestycji.

"Nam się to niespecjalnie podoba, ponieważ inwestycje z tego typu infrastruktury w naszym regionie są potrzebne. Polska musi budować gazowe sieci przesyłowe, gdyż gaz w okresie przejściowym kilkudziesięciu lat będzie stanowił ważne źródło energii" - powiedział minister.
"Bardzo mocno poruszaliśmy tę kwestię w negocjacjach z Komisją Europejską i innymi krajami. Na chwilę obecną mamy wynegocjowaną derogację, ale ona musi być jeszcze potwierdzona w ramach tzw. trilogu. Chcemy, by w nowej perspektywie była możliwość kontynuowania inwestycji gazowych w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną. Zakładam, że projekty, które mamy w planach na obecną perspektywę, zrealizujemy. Nie widać tutaj żadnych zagrożeń, ale chodzi nam o nowe projekty" - dodał.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE