ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KALENDARIUM WYDARZEŃ
Łączenie sektorów - polski sposób na neutralność klimatyczną

Kiedy: 18 czerwiec 2020
Miejsce: Webinarium
Organizator: Forum EnergiiSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad 2,7 GW nowych systemów PV w Niemczech
02.10.2019r. 08:34

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, łączna zainstalowana moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zbliża się do poziomu, po przekroczeniu którego zgodnie z niemiecką ustawą o OZE powinno zakończyć się subsydiowanie nowych inwestycji w fotowoltaice - o ile Berlin nie zmieni tej regulacji, co ostatnio zasygnalizowano.
Federalna agencja Bundesnetagentur poinformowała o podłączeniu do sieci w sierpniu w Niemczech systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 327,1 MW. W tym 235 MW zrealizowano w dachowej fotowoltaice, 18,6 MW dotyczyło mniejszych, naziemnych instalacji uruchomionych poza systemem aukcyjnym, a niemal 1 MW przyłączono w ramach systemu przeznaczonego dla najemców.

Wynik osiągnięty przez niemiecki sektor fotowoltaiczny w sierpniu jest lepszy od zanotowanego w poprzednich miesiącach. W maju Bundesnetagentur raportowała podłączenie 241 MW, w czerwcu przyłączono 270 MW, a w lipcu 310 MW.

Najwięcej nowych mocy w fotowoltaice zarejestrowano jednak w pierwszym miesiącu br., kiedy przyłączono 579 MW.

Na koniec sierpnia łączna, zainstalowana moc systemów fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 48,65 GW. Tymczasem, zgodnie z niemieckim systemem wsparcia, po przekroczeniu poziomu 52 GW kolejne, instalowane za naszą zachodnią granicą systemy PV nie będą mogły już korzystać z rządowych subsydiów.

Ostatnio, w ramach nowego pakietu klimatycznego, którego założenia przedstawił rząd Angeli Merkel, pojawiła się jednak zapowiedź zniesienia tego limitu.
Póki co inwestorzy uruchamiający najmniejsze systemy PV o mocy do 10 kW będą moli rozliczać w okresie 20 lat energię oddawaną do sieci po stawce 0,1058 euro/kWh, w przypadku systemów o mocy 10-40 kW przysługiwać będzie stawka 0,1030 euro/kWh, w przypadku dachowych systemów o mocy 40-750 kW taryfa wyniesie 0,0818 euro/kWh. Natomiast w przypadku tzw. marketingu bezpośredniego taryfa dla nowych instalacji o mocy 100-750 kW wyniesie 0,0742euro/kWh.

To poziom o około 0,02 euro wyższy od cen osiąganych w niemieckich aukcjach przewidzianych dla gruntowych elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW.

Udział fotowoltaiki w niemieckim miksie energetycznym w ubiegłym roku wzrósł do 7,3 proc.

W 2018 roku niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły około 45,7 TWh energii elektrycznej - o około 6,3 TWh więcej w porównaniu do generacji z roku 2017.

Natomiast w pierwszej połowie 2019 r. niemieckie elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły łącznie 24 TWh, czyli o 1 TWh więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 04.10.2019r. 13:10
i co na tym zyskali niemieccy podatnicy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE