ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef Naftohazu: wyrok ws. gazociągu OPAL - sprawiedliwy
11.09.2019r. 16:35

Wyroku Sądu UE, który unieważnił decyzje, dające rosyjskiemu Gazpromowi możliwość większego wykorzystania gazociągu OPAL pokazał, że energetyczna solidarność "to nie tylko piękne słowa" - oświadczył w środę szef ukraińskiego Naftohazu Andrij Kobolew.
"Sąd potwierdził, że solidarność energetyczna to nie tylko piękne słowa, lecz całkiem konkretny termin prawny (...). Gratuluję tego sprawiedliwego wyroku sądu naszym polskim kolegom oraz wszystkim tym, którzy walczą o uczciwe i przejrzyste zasady pracy na europejskim rynku gazu" - napisał na Facebooku.

Dzień wcześniej, we wtorek, sąd UE orzekł, że zgoda Komisji Europejskiej na większe wykorzystanie lądowej odnogi Nord Streamu, czyli biegnącego wzdłuż niemiecko-polskiej granicy gazociągu OPAL, została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej i dlatego jest nieważna.

Szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego podkreślił, że po werdykcie sądu oczekuje na reakcję Niemiec, które powinny wprowadzić "niedyskryminacyjne prawa" dostępu do gazociągu OPAL.
"Odwołana (przez sąd) decyzja Komisji Europejskiej była zresztą głównym argumentem na rzecz kolejnych ustępstw dla Gazpromu w celu monopolistycznego wykorzystywania tego gazociągu" - stwierdził.

Kobolew przypomniał, że w 2017 r. Ukraina sama zwracała się w tej sprawie do sądu UE. "Niestety, nasz pozew został odrzucony ze względu na ograniczone prawo firm do zwracania się do sądów UE. Obecny werdykt potwierdził jednak, że nasze stanowisko było uzasadnione" - napisał prezes Naftohazu.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE