ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zdaniem Kommiersanta Gazprom ma małe szanse na porozumienie z KE w sprawie pełnego wykorzystania Nord Stream 2
11.09.2019r. 08:52

Kommiersant pisze o "niespodziewanym" wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na korzyść Polski w sporze o decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do całej przepustowości OPAL - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Konsekwencje będę poważniejsze niż utrata możliwości słania przez Niemcy 12,7 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie - czytamy w gazecie. - Sąd zgodził się z Polską, że Komisja naruszyła w tej sprawię zasadę solidarności energetycznej Unii Europejskiej. Ta interpretacja pozostawia Gazpromowi małe szanse na porozumienie z Komisją w sprawie pełnego wykorzystania Nord Stream 2, które byłoby niezbędne w celu porzucenia dostaw przez Ukrainę. Przez to Gazprom będzie zmuszony podpisać długoterminowy kontrakt z Ukraińcami. Komisja Europejska przyznała, że interpretacja ze sporu o OPAL powinna być wykorzystana przy kolejnych decyzjach.

Zdaniem autorów tekstu w cytowanej gazecie rosyjskiej Gazprom będzie miał problem z uzyskaniem wyłączenia spod przepisów trzeciego pakietu energetycznego dla Nord Stream 2, które pozwoliłoby mu wykorzystać część przepustowości na wyłączność pomimo regulacji antymonopolowych gwarantujących wolny dostęp do niej.
Kommiersant przewiduje, że jeśli Nord Stream 2 nie będzie gotów do 2020 roku, gaz z Nord Stream będzie mógł trafiać do bliźniaczki OPAL - odnogi EUGAL, która miała posłużyć drugiemu gazociągowi przez Bałtyk. Możliwa jest także apelacja Komisji Europejskiej, na którą ma dwa miesiące. Niemcy mogą także sporządzić ocenę oddziaływania decyzji w sprawie OPAL na rynek w celu podważenia argumentów Polaków uznanych przez Trybunał. Mimo to proces może potrwać kilka lat w czasie, gdy wyrok TSUE będzie wykonywany, a przepustowość do dyspozycji Gazpromu - ograniczona - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant/RIA Novosti/Reuters , BiznesAlert

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE