ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BayWa postawi ogromną farmę fotowoltaiczną bez dopłat
03.09.2019r. 09:55

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa ma już na koncie postawienie największej w Europie niesubsydiowanej farmy fotowoltaicznej, a teraz rozpoczyna kolejną inwestycję w PV, która zostanie zrealizowana wyłącznie na zasadach rynkowych.
Tuż przed końcem ubiegłego roku niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. renewable energy GmbH ogłosił zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 175 MW, która powstała na południu Hiszpanii, 25 km na południe od Sewilli, na terenie około 265 hektarów.

W trakcie konstrukcji w ramach projektu o nazwie Don Rodrigo codziennie instalowano około 10 tys. modułów fotowoltaicznych. Ich łączna liczba sięga około 500 tys.

Tym samym powstała największa na Starym Kontynencie farma fotowoltaiczna niewspierana publicznymi dotacjami czy gwarancjami sprzedaży energii.

Szacowany przez BayWa uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej to 300 GWh w skali roku. Tyle wystarczyłoby do zasilenia w energię około 93 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Niedługo po zakończeniu budowy BayWa sprzedała wielką farmę PV funduszowi MAEG utworzonemu przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo.

Energia z ogromnej farmy fotowoltaicznej Don Rodrigo jest sprzedawana na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA. Kupuje ją norweski koncern energetyczny Statkraft.

Teraz współpraca BayWa i Statkraft owocuje uruchomieniem kolejnej, ogromnej inwestycji na hiszpańskim rynku fotowoltaicznym, w której sprzedaż energii nie będzie podlegać subsydiom.

Niemiecka firma poinformowała o zawarciu wieloletniej umowy ze Statkraft na zakup energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej Don Rodrigo2, która powstanie na powierzchni 162 hektarów również w pobliżu Sewilli.

Budowa farmy fotowoltaicznej Don Rodrigo 2 już się rozpoczęła i powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Instalacja o mocy 50 MW ma produkować w skali roku około 100 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 30 tys. gospodarstw domowych.
BayWa zakłada realizację kolejnych, niesubsydiowanych farm fotowoltaicznych w Hiszpanii i Portugalii, a ponadto jest też w trakcie budowy nieobjętej rządowym systemem wsparcia farmy fotowoltaicznej o mocy 8,8 MW, która powstaje w Niemczech, w Stralsund nad Morzem Bałtyckim.

Statkraft będzie kupować energię z farmy fotowoltaicznej Don Rodrigo 2 na podstawie umowy zawartej na 12 lat.

Dla norweskiego koncernu energetycznego jest to zresztą już kolejny kontrakt na zakup energii odnawialnej na Płw. Iberyjskm, którą Statkraft będzie sprzedawać m.in. odbiorcom przemysłowym.

W ubiegłym miesiącu Statkraft podpisał z hiszpańską spółką obrotu Audax Renovables umowę na sprzedaż energii odnawialnej, która będzie obowiązywać przez 10,5 roku. Norwegowie zobowiązali się do dostarczania co roku energii w ilości 525 GWh. To wolumen, który wystarczyłby do zasilenia przez rok około 130 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Statkraft to zresztą największy europejski producent energii odnawialnej, wytwarzający ją głównie w swoich elektrowniach wodnych w Norwegii. Posiada ponad 370 elektrowni o mocy około 20 GW. Do tego dochodzą 29 ciepłownie o mocy 774 MW. Przy tym 69 proc. zainstalowanego potencjału wytwórczego Statkraft znajduje się w Norwegii.

W ubiegłym kwartale Statkraft wytworzył w swoich elektrowniach łącznie 12,3 TWh energii elektrycznej, co stanowi wzrost o 0,9 TWh w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W pierwszej połowie 2019 r. Statkraft odnotował EBIT na poziomie 9,049 mld NOK (4,01 mld PLN), co oznacza wzrost o 1,659 mld NOK w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk netto za ten okres wyniósł 6,874 mld NOK (3,04 mld PLN).

Ostatnio Statkraft informował o zwiększeniu zabezpieczonego umowami PPA wolumenu sprzedawanej energii do 55 TWh.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: cyborg 03.09.2019r. 10:35
Skoro MOŻNA, to w Polsce OZE powinny działać na zasadach rynkowych.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 04-09-2019r. 11:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 03.09.2019r. 11:28
Z tym, że konkurencja ma podatek CO2, który w Polsce podnosi ceny prądu ze 160 do 320 zł/MWh. Tym samym rośnie także... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE