ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Więcej energii odnawialnej we wschodnich Niemczech
01.08.2019r. 16:53

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w pierwszej połowie 2019 r. znacząco wzrosła produkcja energii odnawialnej we wschodnich, niemieckich landach. Operator sieci przesyłowych 50Hertz zapewnia, że mimo to nie miał problemów z zarzadzaniem systemem energetycznym wschodniej części Niemiec i utrzymał koszty jego bilansowania na stabilnym poziomie.
Elektrownie wiatrowe funkcjonujące w sieci elektroenergetycznej operatora 50Hertz wyprodukowały w pierwszej połowie 2019 roku w sumie 21,591 TWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji na poziomie 16,562 TWh odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przyczyniły się do tego lepsze warunki wietrzności odnotowane w pierwszych miesiącach br., a także podłączone do sieci kolejne morskie farmy wiatrowe.

Potencjał morskich i lądowych wiatraków podłączonej do sieci 50Hertz wyniósł w połowie tego roku 19,57 GW w stosunku do 18,85 GW przed rokiem.

Z kolei elektrownie fotowoltaiczne działające w systemie zarządzanym przez 50Hertz wytworzyły w pierwszej połowie tego roku w sumie 6,045 TWh energii elektrycznej, czyli o 170 GWh więcej niż przed rokiem.

Moc elektrowni PV w sieci 50Hertz wzrosła na koniec czerwca br. do 11,066 GW w stosunku do 10,566 GW na koniec I połowy 2018 r.

50Hertz podkreśla, że w warunkach zwiększonej produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej zapewnił stabilną pracę systemu elektroenergetycznego, utrzymując koszty zarządzania siecią na stabilnym poziomie.

Poniesione w pierwszej połowie tego roku koszty tzw. redispachingu wyniosły 13 mln euro, a koszty ograniczania pracy odnawialnych źródeł energii wyceniono na 48 mln euro.
Niemiecki operator podkreśla przy tym, że region wschodnich Niemiec jest kluczowy dla osiągnięcia wyznaczonego przez Berlin celu 65-procentowego udziału OZE w niemieckim miksie elektroenergetycznym do roku 2030, jednak aby energetyka odnawialna mogła nadal się rozwijać, konieczne jest zwiększenie możliwości przesyłu energii elektrycznej na południe Niemiec - aby w ten sposób utrzymać pod kontrolą koszty bilansowania sytemu.

Jak wynika z danych federalnego stowarzyszenia branżowego BDEW i instytutu ZSW, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł wyraźnie w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - z 39 proc. do 44 proc.

Niemieckie lądowe farmy wiatrowe w pierwszej połowie 2019 roku wyprodukowały łącznie 55,8 TWh energii elektrycznej, czyli o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a wiatraki na morzu dołożyły 12 TWh, czyli o 30 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2018 r.

Produkcję energii zwiększyły też niemieckie elektrownie fotowoltaiczne, wytwarzając łącznie 24 TWh, czyli o 1 TWh więcej niż przed rokiem.

Natomiast pozostałe źródła OZE, takie jak elektrownie biomasowe i wodne, miały dołożyć 36,7 TWh - o 0,5 TWh więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

W całym 2018 roku źródła odnawialne w Niemczech wytworzyły w sumie 218,93 TWh energii elektrycznej, dzięki czemu udział OZE w federalnym miksie wytwarzania energii wzrósł do 40,4 proc. Dla porównania całoroczne zużycie energii w Polsce wynosi ok. 165 TWh.

Rok wcześniej udział OZE w niemieckim miksie sięgnął 38,2 proc., a jeszcze na początku tej dekady, w roku 2010, wynosił 19 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE