ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szkoci bliżej celu 100 proc. energii z OZE dzięki wielkiej inwestycji
31.07.2019r. 11:11

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, farmy wiatrowe w Szkocji już teraz produkują energię w ilości odpowiadającej dwukrotnemu zapotrzebowaniu wszystkich szkockich domów. Teraz energii wiatrowej w Szkocji znowu przybędzie po tym, jak w tym tygodniu oficjalnie uruchomiono tam jedną z największych na świecie morskich farm wiatrowych.
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku szkockie farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 9,831 TWh energii elektrycznej, co odpowiada dwukrotnej konsumpcji wygenerowanej w tym czasie we wszystkich szkockich gospodarstwach domowych.

Już teraz Szkocja zbliża się do osiągnięcia celu 100-procentowego udziału OZE w krajowej elektroenergetyce, a do 2030 roku szkockie władze chcą osiągnąć 50-procentowy udział energii odnawialnej w całkowitej konsumpcji energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie, natomiast do 2050 roku Szkocja powinna osiągnąć niemal całkowitą dekarbonizację.

Teraz energii odnawialnej w szkockim miksie energetycznym znowu przybędzie po tym, jak uruchomiono postawioną u wybrzeży Szkocji jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie.

Składająca się z 84 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 588 MW, posadowionych na głębokościach wynoszących przeciętnie 56 metrów, morska farma wiatrowa Beatrice weszła w tryb operacyjny już w maju, a w poniedziałek nastąpiło jej oficjalne otwarcie.

W inwestycji wykorzystano turbiny Siemens Gamesa Renewable Energy o jednostkowej mocy 7 MW i średnicy łopat wirnika 154 metry, o łącznej wysokości - z pominięciem fundamentu - 164,7 m.

Farma wiatrowa Beatrice ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 450 tys. gospodarstw domowych. Przyjmując przeciętne zużycie energii w brytyjskich domach, wynoszące około 4 MWh w skali roku, daje to roczną generację na poziomie 1,8 TWh.
Za inwestycją stoją firmy SSE Renewables (40 proc.), Copenhagen Infrastructure Partners (35 proc.) oraz Red Rock Power (25 proc.).

Budowa farmy wiatrowej zlokalizowanej w odległości kilkunastu kilometrów od szkockiego wybrzeża rozpoczęła się w maju 2016 r. i została ukończona przed czasem, a także - jak podaje SSE - kosztowała o 100 mln funtów mniej w stosunku do początkowo przyjętego budżetu.

Całe przedsięwzięcie miało pochłonąć około 2,5 mld funtów.

Operator farmy wiatrowej wyremontował dodatkowo infrastrukturę portu w Wick, z którego będą obsługiwane elektrownie wiatrowe, a inwestycja ma skutkować utworzeniem na miejscu około 90 stałych etatów.

Przyjęto, że farma wiatrowa Beactrice będzie pracować przez 25 lat. W tym czasie lokalna gmina ma otrzymać od inwestora około 34 mln funtów.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 31.07.2019r. 11:54
Na tej zasadzie to każda nadmorska gmina z wielkoskalową farmą wiatrową ma 100 % OZE, z tym, że nie ma, bo takie moce... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 08.08.2019r. 14:06
skoro europa wymiera i się zwija to po co jej prund?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE