ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Problemy branży wiatrowej we Francji
17.07.2019r. 12:47

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, operatorzy farm wiatrowych ze Francji wkrótce zaczną wyłączać najstarsze elektrownie wiatrowe, które zaczną tracić taryfy gwarantowane. W najbliższych latach we francuskiej energetyce może ubyć z tego powodu nawet kilka gigawatów. Stare wiatraki inwestorzy chcą zastąpić nowymi, wydajniejszymi i produkującymi dużo tańszą energię. Problemem jest jednak biurokracja.
Rząd Emmanuela Macrona ogłosił w ramach nowej, narodowej strategii energetycznej, że chce zwiększyć zainstalowany potencjał wiatrowy Francji z obecnego poziomu około 14 GW do 35 GW już w roku 2028.

Aby jednak realizacja tego postulatu stała się możliwa, potrzebne jest ułatwienie i przyspieszenie procedur inwestycyjnych, które dla francuskiej branży wiatrowej są sporym problemem.

W ubiegłym roku problemy z podażą nowych projektów uwidoczniły wyniki aukcji, w której inwestorzy zabezpieczyli sprzedaż energii z lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 118 MW, podczas gdy pieniędzy wystarczyłoby na sprzedaż energii z wiatraków o mocy 500 MW.

Przygotowanie od podstaw projektu wiatrowego we Francji trwa średnio 6-8 lat, a teraz doszedł jeszcze jeden problem.

Starsze elektrownie wiatrowe zaczną wkrótce wypadać z systemu wsparcia, tracąc przysługujące przez 20 lat taryfy gwarantowane, a zastąpienie ich nowszymi, efektywniejszymi maszynami może okazać się trudne z uwagi na niesprzyjające takiemu procesowi przepisy.

Tymczasem francuskie stowarzyszenie branży wiatrowej FEE szacuje, że dzięki zastąpieniu starszych, wysłużonych maszyn najnowszą technologią, koszty produkcji energii z lądowych wiatraków we Francji mogłyby spaść z przeciętnego poziomu około 63 euro/MWh do ok. 35 euro/MWh.
Cytowany przez serwis "Montel" przedstawiciel firmy Capgemini zakłada, że już w przyszłym roku z systemu taryf gwarantowanych we Francji wypadną farmy wiatrowe o łącznej mocy około 1 GW, a w roku 2022 może to być już 2,5 GW.

Tymczasem jak zwraca uwagę "Montel", powołując się na ocenę firmy Boralex, procedury zmierzające do przeprowadzenia we Francji tzw. repoweringu mogą zajmować nawet 8 lat.

Obecnie potencjał wszystkich źródeł odnawialnych we Francji wynosi około 50 GW.

Moc francuskich elektrowni wiatrowych (na razie nadal tylko lądowych) sięgała na koniec ubiegłego roku około 15 GW. Większą w Europie mieli tylko Niemcy (59 GW), Hiszpanie (23 GW) i Brytyjczycy (21 GW).

Udział wiatru we francuskim miksie wytwarzania energii wynosił w 2018 roku około 6 proc.

Cel Francji na 2020 r., do którego realizacji zobowiązała się na forum Unii Europejskiej, to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2017 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16,3 proc.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE