ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zieloni: sprzeciw wobec osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. - działaniem na szkodę Polski
21.06.2019r. 15:31

Sprzeciw wobec celu osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do roku 2050 to działanie wbrew polskiej racji stanu - ocenili w piątek przedstawiciele Partii Zieloni. Wezwali rząd do przeciwdziałania zmianie klimatu.
W czwartek na szczycie UE w Brukseli Polska obok kilku innych krajów wschodniej Europy zablokowała zapis o dojściu do neutralności klimatycznej do roku 2050.

"Wczoraj pan premier oznajmił, że nie zgodził się na zaakceptowanie przez Polskę ambitniejszych celów klimatycznych i że to jest w interesie Polek i Polaków. W naszym najgłębszym przekonaniu jest to działanie na szkodę Polek i Polaków, na szkodę Polski" - powiedział w piątek na konferencji prasowej współprzewodniczący Zielonych Marek Kossakowski.

Dodał, że premier Mateusz Morawiecki i kolejny polski rząd "kontynuują niechlubną tradycję liberum veto". "Blokując cel neutralności klimatycznej, premier potwierdza, że kolejne polskie rządy nadal nie rozumieją, co jest racją stanu państwa i szansą rozwoju kraju oraz bezpieczeństwa jego mieszkanek i mieszkańców" - dodał Kossakowski, przedstawiając przyjęte w piątek stanowisko partii. Według Zielonych "blokowanie polityki klimatycznej hamuje szanse Polski na pokonanie i przeskoczenie etapu energetycznego zacofania".

Według Zielonych, Morawiecki "fałszywie odwołując się do bezpieczeństwa gospodarki, w istocie dba o bezpieczeństwo lobbystów i monopolu paliw kopalnych", a skutki "polityki opartej na +świętym węglu+" to zgony i choroby spowodowane smogiem, podwyżki cen energii, trudności w zaopatrzeniu w energię oraz "import milionów ton węgla z Rosji".

Jak mówił Kossakowski, premier "najwyraźniej nie wie", że "racją stanu Polski jest stanąć na czele krajów wspierających neutralność klimatyczną". "Scenariusz przejścia na energię w 100 proc. ze źródeł odnawialnych w 2050 roku jest już dziś 11-krotnie tańszy od powszechnie krytykowanej Polityki Energetycznej 2040 przyjętej przez rząd PiS" - dodał.

"W 2050 r. możemy się zaopatrywać w energię z +polskiego+ słońca, wiatru czy biogazu, a nie kupowanego w Rosji czy USA bezpieczeństwa opartego na węglu, ropie i gazie ziemnym" - powiedział Kossakowski.
Zieloni zwrócili uwagę na spowodowane przez spalanie paliw kopalnych globalne ocieplenie oraz obserwowane w Polsce ostatnio na przemian susze i powodzie. Według współprzewodniczącej Partii Zieloni Małgorzaty Tracz "warto się zastanowić, w czyim interesie działa premier Morawiecki - czy w interesie społeczeństwa, czy polskiego biznesu i polskiej gospodarki".

"Wiemy, że już dziś 9 na 10 obywatelek i obywateli Polski uważa zmiany klimatyczne za jedno z najpoważniejszych zagrożeń. Z innego raportu wiemy, że 55 proc. Polek i Polaków uważa zmiany klimatyczne za największe zagrożenie dla ich własnego życia. Ludzie to widzą - pogłębiającą się suszę, widzimy, że w samej Warszawie średnia temperatura w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła o dwa stopnie" - mówiła.

"Pora, aby polski rząd zaczął reprezentować rzeczywiste interesy obywatelek i obywateli, a także wziął odpowiedzialność za ich zdrowie i życie. Pora, aby rząd zaczął przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu i wymieraniu gatunków Polski i świata" - zaapelował Kossakowski.

Wyraził uznanie dla 13-letniej Ingi Zasowskiej, która rozpoczęła przed Sejmem wakacyjny strajk klimatyczny. Jak powiedział Kossakowski, tylko połączenie działań oddolnych z działalnością polityczną może przynieść efekty.

W czwartek na szczycie UE zapisy końcowe o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r. zostały zablokowane przez Polskę oraz - jak podawały media za źródłami dyplomatycznymi - Czechy, Węgry i Estonię.

Morawiecki powiedział, że zmiany w polityce energetycznej mogą się wiązać z bardzo dużymi kosztami, dlatego potrzebne byłyby "pakiet kompensacyjny". "Jesteśmy zwolennikami ambitnej i innowacyjnej polityki klimatycznej, to dla nas bardzo ważny element rozwoju Polski. Nie zgodzimy się jednak na to, aby to polscy przedsiębiorcy mieli ponosić koszty nieproporcjonalne do konsumpcji energii i wynikających z niej emisji CO2" - powiedział premier.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: abc 21.06.2019r. 16:37
Bo Zieloni są zieloni.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 21-06-2019r. 20:25 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Seti 23.06.2019r. 21:02
To prawda. Miks z przewagą energetyki nieodnawialnej (węgiel, ropa) już w 2030 roku będzie droższy niż miks... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 24-06-2019r. 11:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE