ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka w UE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Europejski Komitet Regionów apeluje o wsparcie dla regionów górniczych, w tym w Polsce
12.06.2019r. 15:54

Europejski Komitet Regionów (KR) zaapelował w środę o wsparcie w wysokości 4,8 mld euro dla 41 regionów górniczych zagrożonych utratą miejsc pracy w związku z transformacją energetyczną UE. Sześć z tych regionów leży w Polsce.
Plany Komisji Europejskiej, która chce, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu, wiążą się z koniecznością ograniczania emisji CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych. Tymczasem na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje obecnie 217 elektrowni węglowych oraz 128 kopalń węgla kamiennego i brunatnego rozlokowanych w 41 regionach w 12 państwach członkowskich UE, w tym również w Polsce.

Polskich regionów górniczych jest sześć - zalicza się do nich województwa: śląskie, małopolskie, lubelskie, łódzkie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Zmiana modelu gospodarczego tych regionów była jednym z tematów posiedzenia Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Europejskiego Komitetu Regionów, które odbywa się w środę w Bukareszcie. Rumunia, która obecnie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej, a w związku z tym organizuje wiele unijnych konferencji, jest obok Polski jednym z krajów najbardziej narażonych na skutki transformacji energetycznej Wspólnoty.

Jak podkreślił obecny w Bukareszcie b. marszałek województwa łódzkiego, a obecnie radny tamtejszego sejmiku Witold Stępień, choć główne przesłanie KR brzmi: "czas na działanie", to równie istotną kwestią pozostaje zapewnienie wsparcia regionom górniczym i "wysokoemisyjnym". Jednym z takich miejsc jest woj. łódzkie, na terenie którego działa Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów. Postulowane przez samorządowców wsparcie miałoby pomóc odpowiednio się przygotować do zmian powodowanych transformacją, również z perspektywy infrastruktury, a także łagodzić ich społeczne i gospodarcze skutki.

"Społecznościom tym należy zapewnić w szczególności wsparcie finansowe, dostęp do wiedzy i do innowacyjnych technologii" - zaznaczył Stępień. Dodał, że KR apeluje o przydział środków w wysokości 4,8 mld euro w ramach polityki spójności na lata 2021-2027 na wzmocnienie programów operacyjnych regionów węglowych. Przeznaczenie wsparcia w tej kwocie dla 41 regionów górniczych w ramach specjalnego funduszu na rzecz sprawiedliwej transformacji zaproponował Parlament Europejski.

Zdaniem Stępnia ważne jest ponadto, aby w ramach regionalnego kształcenia zawodowego zapewnić pracownikom przekwalifikowanie w kierunku "bardziej zrównoważonych" gałęzi przemysłu.
"Należy ustanowić regionalne centra innowacji w regionach węglowych, aby zgromadzić środowiska akademickie i przemysł, aby stworzyć przestrzeń do opracowania regionalnych strategii innowacji. (...) Należy też ustanowić program wymiany dla studentów, skupiający się w szczególności na transformacji energetyki (np. Erasmus+)" - ocenił.

Stępień jest autorem jednej z opinii przyjętych na środowym posiedzeniu przez komisję ENVE, dotyczącej innowacyjnej i zrównoważonej transformacji. Po zakończeniu prac w KR, który jest ciałem doradczym UE, opinia trafi do Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE, jako oficjalne stanowisko unijnych samorządowców.

Związane z KE Wspólnotowe Centrum Badawcze szacuje, że sektor węglowy zatrudnia obecnie ok. 240 tys. osób w kopalniach i w elektrowniach węglowych; niemal drugie tyle etatów jest z tym sektorem powiązanych. Większość miejsc pracy ulokowana jest w górnictwie węglowym (185 tys.), z czego około połowa - w Polsce.

Unijne plany redukcji emisji gazów cieplarnianych wiążą się z realizacją światowego porozumienia klimatycznego z Paryża. Unijni samorządowcy od lat naciskają, by Wspólnota zwiększała "poziom ambicji" w dziedzinie klimatu i jednocześnie apelują o większą rolę miast i regionów w realizacji celów klimatycznych oraz odpowiednie jej wsparcie, zarówno finansowe, jak i technologiczne.

Jedną z inicjatyw KE w odniesieniu do transformacji energetycznej jest uruchomiona pod koniec ub.r. platforma regionów górniczych mająca ułatwić tworzenie projektów i długoterminowych strategii, a w przyszłości - specjalnego wsparcia finansowego na przechodzenie z gospodarki opartej na paliwach kopalnych na gospodarkę bardziej zrównoważoną.

Transformacja na szczeblu lokalnym będzie tematem cyklu debat w ramach konferencji SET-Plan, która rozpoczęła się w stolicy Rumunii w środę po południu i potrwa do piątku. Konferencję organizuje Komitet Regionów we współpracy z Komisją Europejską, rumuńską prezydencją i Stowarzyszeniem Gmin Rumuńskich.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE